or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XY2CH14270TK Preventa™ Emergency Stop Rope Pull Switch, 240 V, 10 A
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XY2CH14270TK Preventa™ Emergency Stop Rope Pull Switch, 240 V, 10 A
SKUPDW~12914029
MFGR #XY2CH14270TK
$/ea
Telemecanique Sensors Preventa™ Rope Pull Switch, Emergency Stop, Series: XY2CH, 240 V, 10 A, 3 A at 240 V/15 VAC/0.27 A at 250 V/13 VDC Contact, IP66 Enclosure, 40 to 70 deg C, Zamak
Telemecanique Sensors Preventa™ Rope Pull Switch, Emergency Stop, Series: XY2CH, 240 V, 10 A, 3 A at 240 V/15 VAC/0.27 A at 250 V/13 VDC Contact, IP66 Enclosure, 40 to 70 deg C, Zamak
Alternate Catalog Number XY2CH14270TK Application Material Handling, HVAC, Crane and Hoist, Manufacturing, Automotive, Food and Beverage, Complex and Special Machines and Industrial Markets ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XY2CH14270TK Contact Rating 3 A at 240 V/15 VAC/0.27 A at 250 V/13 VDC Country of Origin MA Currency USD Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 108.80 Gross Volume per Pack Metric 1782.91 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.3100 lb Gross Weight per Pack Metric 1.05 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 9.1000 in Height [Metric] 9.1000 cm Item Group 22441 Length 19.5000 in Length [Metric] 19.5000 cm Material Zamak Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=267911102&lang=en-us Operating Temperature -40-70 A°C Returnable N Series XY2CH Standard 10 GN 10-300 HZ)EN/IEC 60068-2-6,50 GN 11 MS EN/IEC 60068-2-27,CCC CATEGORY NISD EMERGENCY STOP DEVICES-CE,IP66 IEC 60529 Sub Brand XY2CH Temperature Rating 40 to 70 Type Emergency Stop UNSPSC 39122213 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.0000 in Width [Metric] 8.0000 cm Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Amperage Rating 10 A Voltage Rating 240 Material Handling, HVAC, Crane and Hoist, Manufacturing, Automotive, Food and Beverage, Complex and Special Machines and Industrial Markets CE,IP66 FOR CONFORMING TO IEC 60529
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XY2CH14270TK |
| Application | Material Handling, HVAC, Crane and Hoist, Manufacturing, Automotive, Food and Beverage, Complex and Special Machines and Industrial Markets |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XY2CH14270TK |
| Contact Rating | 3 A at 240 V/15 VAC/0.27 A at 250 V/13 VDC |
| Country of Origin | MA |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 108.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1782.91 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.3100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 9.1000 in |
| Height [Metric] | 9.1000 cm |
| Item Group | 22441 |
| Length | 19.5000 in |
| Length [Metric] | 19.5000 cm |
| Material | Zamak |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=267911102&lang=en-us |
| Operating Temperature | -40-70 A°C |
| Returnable | N |
| Series | XY2CH |
| Standard | 10 GN 10-300 HZ)EN/IEC 60068-2-6,50 GN 11 MS EN/IEC 60068-2-27,CCC CATEGORY NISD EMERGENCY STOP DEVICES-CE,IP66 IEC 60529 |
| Sub Brand | XY2CH |
| Temperature Rating | 40 to 70 |
| Type | Emergency Stop |
| UNSPSC | 39122213 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.0000 in |
| Width [Metric] | 8.0000 cm |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Amperage Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 240 |
| Material Handling, HVAC, Crane and Hoist, Manufacturing, Automotive, Food and Beverage, Complex and Special Machines and Industrial Markets |
| CE,IP66 FOR CONFORMING TO IEC 60529 |