or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XY2CH14250TK CABLE PULL SWITCH
SKU613729
MFGR #XY2CH14250TK
$/ea
Telemecanique Sensors XY2CH14250TK CABLE PULL SWITCH 240VAC 10A XY2C,-25...70 deg.C,10 A,2 NC + 1 NO,Preventa XY2,latching emergency stop rope pull switch,XY2CE,XY2CE
Telemecanique Sensors XY2CH14250TK CABLE PULL SWITCH 240VAC 10A XY2C,-25...70 deg.C,10 A,2 NC + 1 NO,Preventa XY2,latching emergency stop rope pull switch,XY2CE,XY2CE
Action SLOW-BREAK Alternate Catalog Number XY2CH14250TK Amperage Rating 10 A Application XY2CE,XY2CE ARRA Compliant N Brand Telemecanique Sensors Buy American Compliant N Catalog Number XY2CH14250TK Closed Contact Resistance 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3-25 MOHM NF C 93-050 METHOD A Color RED RAL 3000 Connection SCREW CLAMP TERMINAL, 1 X 0.34...1 X 1 MMA²-SCREW CLAMP TERMINAL, 1 X 0.34...2 X 0.75 MMA² Contact Configuration 1NO/2NC Contact Rating 3 A at 240 VAC, 0.27 A at 250 VDC Country of Origin MA Currency USD Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 88.32 Gross Volume per Pack Metric 1447.30 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 975.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 9.0000 in Height [Metric] 9.0000 cm Item Group 22441 Length 20.0000 in Length [Metric] 20.0000 cm Manufacturer Telemecanique Sensors Material Zamak Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=681844&lang=en-us Operating Temperature -40-70 A°C Returnable N Series XY2-CH Standard 10 GN 10-300 HZ)EN/IEC 60068-2-6,50 GN 11 MS EN/IEC 60068-2-27,EN/ISO 13850-WORK EQUIPMENT DIRECTIVE 2009/104/EC-MACHINERY DIRECTIVE 2006/42/EC-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-5-1-EN/IEC 60947-5-5,IP66 IEC 60529,UL CATEGORY NISD EMERGENCY STOP DEVICES-CCC Stock Status NONSTOCK Sub Brand XY2CE Temperature Rating -40 to 70 °C Terminal Type Screw/Clamp Type Latching Emergency Stop Rope UNSPSC 39122205 UPC 11 78590118097 UPC 12 785901180975 Voltage Rating 240 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.5000 in Width [Metric] 10.5000 cm XY2CE,XY2CE WITHOUT PILOT LIGHT 3 A at 240 VAC A300, 0.27 A at 250 VDC Q300 contact rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | SLOW-BREAK |
| Alternate Catalog Number | XY2CH14250TK |
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | XY2CE,XY2CE |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XY2CH14250TK |
| Closed Contact Resistance | 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3-25 MOHM NF C 93-050 METHOD A |
| Color | RED RAL 3000 |
| Connection | SCREW CLAMP TERMINAL, 1 X 0.34...1 X 1 MMA²-SCREW CLAMP TERMINAL, 1 X 0.34...2 X 0.75 MMA² |
| Contact Configuration | 1NO/2NC |
| Contact Rating | 3 A at 240 VAC, 0.27 A at 250 VDC |
| Country of Origin | MA |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 88.32 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1447.30 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 975.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 9.0000 in |
| Height [Metric] | 9.0000 cm |
| Item Group | 22441 |
| Length | 20.0000 in |
| Length [Metric] | 20.0000 cm |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material | Zamak |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=681844&lang=en-us |
| Operating Temperature | -40-70 A°C |
| Returnable | N |
| Series | XY2-CH |
| Standard | 10 GN 10-300 HZ)EN/IEC 60068-2-6,50 GN 11 MS EN/IEC 60068-2-27,EN/ISO 13850-WORK EQUIPMENT DIRECTIVE 2009/104/EC-MACHINERY DIRECTIVE 2006/42/EC-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-5-1-EN/IEC 60947-5-5,IP66 IEC 60529,UL CATEGORY NISD EMERGENCY STOP DEVICES-CCC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | XY2CE |
| Temperature Rating | -40 to 70 °C |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Latching Emergency Stop Rope |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC 11 | 78590118097 |
| UPC 12 | 785901180975 |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.5000 in |
| Width [Metric] | 10.5000 cm |
| XY2CE,XY2CE |
| WITHOUT PILOT LIGHT |
| 3 A at 240 VAC A300, 0.27 A at 250 VDC Q300 contact rating |