or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XY2CH13250H7 Preventa XY2CH Emergency Stop Legend Rope Pull Switch, 240 VAC/250 VDC, 0.27/3 A, 2 Poles, 1NO-1NC
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XY2CH13250H7 Preventa XY2CH Emergency Stop Legend Rope Pull Switch, 240 VAC/250 VDC, 0.27/3 A, 2 Poles, 1NO-1NC
SKU724837
MFGR #XY2CH13250H7
$/ea
Telemecanique Sensors XY2CH13250H7 CABLE PULL SWITCH 240VAC 10AMP XY2C +OPTIONS,-25...70 deg.C,1 NC + 1 NO,10 A,300 V AC,IP65,Preventa,Preventa XY2,latching emergency stop rope pull switch,UL, CSA, IEC,XY2CH,XY2CH
Telemecanique Sensors XY2CH13250H7 CABLE PULL SWITCH 240VAC 10AMP XY2C +OPTIONS,-25...70 deg.C,1 NC + 1 NO,10 A,300 V AC,IP65,Preventa,Preventa XY2,latching emergency stop rope pull switch,UL, CSA, IEC,XY2CH,XY2CH
Action SLOW-BREAK Alternate Catalog Number XY2CH13250H7 Amperage Rating 10 A Application XY2CH,XY2CH ARRA Compliant N Brand Telemecanique Sensors Buy American Compliant N Catalog Number XY2CH13250H7 Closed Contact Resistance 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3-25 MOHM NF C 93-050 METHOD A Color RED RAL 3000 Connection SCREW CLAMP TERMINAL, 1 X 0.5...2 X 1.5 MMA² Contact Configuration NC/NO Contact Rating 10 A at 300 VAC Country of Origin MA Currency USD Dimensions 7.91 in L x 2.68 in W Enclosure Stainless Steel Enclosure Type IP65 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 84.63 Gross Volume per Pack Metric 1386.83 Gross Weight Per Pack 2.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 9.2000 in Height [Metric] 9.2000 cm Item Group 22441 Length 8.2000 in Length [Metric] 8.2000 cm Manufacturer Telemecanique Sensors Material Zamak Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=663640&lang=en-us Number Of Poles 2 Operating Temperature -25-70 A°C Returnable Y Series XY2CH Stock Status NONSTOCK Sub Brand XY2CH Substitute Product Catalog Number XY2CZ301 Temperature Rating -13 to 158 °F Terminal Type Screw/Clamp Type Emergency Stop Legend UNSPSC 39122213 UPC 11 78590172213 UPC 12 785901722137 Voltage Rating 300 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 19.6000 in Width [Metric] 19.6000 cm XY2CH,XY2CH WITHOUT PILOT LIGHT 30 m trigger cable maximum length 1 number of cables Stainless steel cover Slow break contact operation 1 x 0.5 mm, 2 x 1.5 sq-mm terminal connection 0.8 to 1.2 nm tightening torque 3 tapped entry 1/2 in NPT conduit cable entry 800000 mechanical durability cycles 5 m distance between cable supports 10 A conventional enclosed thermal current RH/LH side trigger cable anchor point Red RAL 3000 housing color Without pilot light
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | SLOW-BREAK |
| Alternate Catalog Number | XY2CH13250H7 |
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | XY2CH,XY2CH |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XY2CH13250H7 |
| Closed Contact Resistance | 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3-25 MOHM NF C 93-050 METHOD A |
| Color | RED RAL 3000 |
| Connection | SCREW CLAMP TERMINAL, 1 X 0.5...2 X 1.5 MMA² |
| Contact Configuration | NC/NO |
| Contact Rating | 10 A at 300 VAC |
| Country of Origin | MA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7.91 in L x 2.68 in W |
| Enclosure | Stainless Steel |
| Enclosure Type | IP65 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 84.63 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1386.83 |
| Gross Weight Per Pack | 2.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 9.2000 in |
| Height [Metric] | 9.2000 cm |
| Item Group | 22441 |
| Length | 8.2000 in |
| Length [Metric] | 8.2000 cm |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material | Zamak |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=663640&lang=en-us |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | Y |
| Series | XY2CH |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | XY2CH |
| Substitute Product Catalog Number | XY2CZ301 |
| Temperature Rating | -13 to 158 °F |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Emergency Stop Legend |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590172213 |
| UPC 12 | 785901722137 |
| Voltage Rating | 300 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 19.6000 in |
| Width [Metric] | 19.6000 cm |
| XY2CH,XY2CH |
| WITHOUT PILOT LIGHT |
| 30 m trigger cable maximum length |
| 1 number of cables |
| Stainless steel cover |
| Slow break contact operation |
| 1 x 0.5 mm, 2 x 1.5 sq-mm terminal connection |
| 0.8 to 1.2 nm tightening torque |
| 3 tapped entry 1/2 in NPT conduit cable entry |
| 800000 mechanical durability cycles |
| 5 m distance between cable supports |
| 10 A conventional enclosed thermal current |
| RH/LH side trigger cable anchor point |
| Red RAL 3000 housing color |
| Without pilot light |