or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XY2CH Emergency Stop Legend Rope Pull Switch, 240 VAC/250 VDC, 0.27/3 A, 1NO-1NC
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XY2CH Emergency Stop Legend Rope Pull Switch, 240 VAC/250 VDC, 0.27/3 A, 1NO-1NC
SKU617063
MFGR #XY2CH13150H7
$/ea
Telemecanique Sensors XY2CH13150H7 CABLE PULL SWITCH 240VAC 10AMP XY2C +OPTIONS,-25...70 deg.C,1 NC + 1 NO,10 A,300 V AC,IP65,Preventa,Preventa XY2,latching emergency stop rope pull switch,UL, CSA, IEC,XY2CH,XY2CH
Telemecanique Sensors XY2CH13150H7 CABLE PULL SWITCH 240VAC 10AMP XY2C +OPTIONS,-25...70 deg.C,1 NC + 1 NO,10 A,300 V AC,IP65,Preventa,Preventa XY2,latching emergency stop rope pull switch,UL, CSA, IEC,XY2CH,XY2CH
Action SLOW-BREAK Actuator Flush Pushbutton Alternate Catalog Number XY2CH13150H7 Amperage Rating 10 A Application XY2CH,XY2CH ARRA Compliant N Brand Telemecanique Sensors Buy American Compliant N Catalog Number XY2CH13150H7 Closed Contact Resistance 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3-25 MOHM NF C 93-050 METHOD A Color RED RAL 3000 Connection SCREW CLAMP TERMINAL, 1 X 0.5...2 X 1.5 MMA² Contact Configuration NC/NO Country of Origin MA Currency USD Dimensions 2.7 in L x 7.9 in W x 1.57 in H Enclosure Stainless Steel Enclosure Type IP65 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 85.93 Gross Volume per Pack Metric 1408.14 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.2300 lb Gross Weight per Pack Metric 1.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 9.4000 in Height [Metric] 9.4000 cm Item Group 22441 Length 8.0000 in Length [Metric] 8.0000 cm Manufacturer Telemecanique Sensors Material Zamak Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=663646&lang=en-us Mounting Type Surface Operating Temperature -25-70 A°C Returnable Y Series XY2CH Stock Status NONSTOCK Sub Brand XY2CH Temperature Rating -25 to 70 °C Terminal Type Screw/Clamp Type Emergency Stop Latching Legend UNSPSC 39122213 UPC 11 78590172212 UPC 12 785901722120 Voltage Rating 300 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 19.6000 in Width [Metric] 19.6000 cm XY2CH,XY2CH WITHOUT PILOT LIGHT 30 m L trigger cable 1 number of cables Stainless steel cover Slow break contact operation 1 x 0.5 mm, 2 x 1.5 sq-mm terminal connection 0.8 to 1.2 N-m tightening torque 3-tapped entry 1/2 in NPT conduit cable entry 800000 mechanical durability cycles 5 m distance between cable supports 10 A conventional enclosed thermal current RH/LH side trigger cable anchor point Red RAL 3000 housing color Without pilot light IP65 for conforming to IEC 60529
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | SLOW-BREAK |
| Actuator | Flush Pushbutton |
| Alternate Catalog Number | XY2CH13150H7 |
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | XY2CH,XY2CH |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XY2CH13150H7 |
| Closed Contact Resistance | 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3-25 MOHM NF C 93-050 METHOD A |
| Color | RED RAL 3000 |
| Connection | SCREW CLAMP TERMINAL, 1 X 0.5...2 X 1.5 MMA² |
| Contact Configuration | NC/NO |
| Country of Origin | MA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.7 in L x 7.9 in W x 1.57 in H |
| Enclosure | Stainless Steel |
| Enclosure Type | IP65 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 85.93 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1408.14 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.2300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 9.4000 in |
| Height [Metric] | 9.4000 cm |
| Item Group | 22441 |
| Length | 8.0000 in |
| Length [Metric] | 8.0000 cm |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material | Zamak |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=663646&lang=en-us |
| Mounting Type | Surface |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | Y |
| Series | XY2CH |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | XY2CH |
| Temperature Rating | -25 to 70 °C |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Emergency Stop Latching Legend |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590172212 |
| UPC 12 | 785901722120 |
| Voltage Rating | 300 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 19.6000 in |
| Width [Metric] | 19.6000 cm |
| XY2CH,XY2CH |
| WITHOUT PILOT LIGHT |
| 30 m L trigger cable |
| 1 number of cables |
| Stainless steel cover |
| Slow break contact operation |
| 1 x 0.5 mm, 2 x 1.5 sq-mm terminal connection |
| 0.8 to 1.2 N-m tightening torque |
| 3-tapped entry 1/2 in NPT conduit cable entry |
| 800000 mechanical durability cycles |
| 5 m distance between cable supports |
| 10 A conventional enclosed thermal current |
| RH/LH side trigger cable anchor point |
| Red RAL 3000 housing color |
| Without pilot light |
| IP65 for conforming to IEC 60529 |