or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XY2CEDA290H7
SKU992400
MFGR #XY2CEDA290H7
$/ea
Telemecanique Sensors XY2CEDA290H7 DualEmergencypullbootedresetw/opilotlig
Telemecanique Sensors XY2CEDA290H7 DualEmergencypullbootedresetw/opilotlig
Action SLOW-BREAK Alternate Catalog Number XY2CEDA290H7 ARRA Compliant N Brand Telemecanique Sensors Buy American Compliant N Catalog Number XY2CEDA290H7 Closed Contact Resistance 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3 Color RED RAL 3000 Connection SCREW CLAMP TERMINAL, 1 X 0.5...2 X 1.5 MMA² Contact Configuration 2 X (1 NC + 1 NO) Country of Origin MA Currency USD Enclosure Stainless Steel EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 351.78 Gross Volume per Pack Metric 5764.62 Gross Weight Per Pack 4.4100 lb Gross Weight per Pack Metric 2.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 10.2000 in Height [Metric] 10.2000 cm Item Group 22441 Length 30.9000 in Length [Metric] 30.9000 cm Manufacturer Telemecanique Sensors Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=422758409&lang=en-us Operating Temperature -25-70 A°C Returnable N Stock Status NONSTOCK Sub Brand XY2CED Type DUAL EMERGENCY STOP ROPE PULL SWITCH UNSPSC 39122213 UPC 11 78590106792 UPC 12 785901067924 Voltage Rating 3 A 240 V, AC-15, A300 EN/IEC 60947-5-1 APPENDIX A-0.27 A 250 V, DC-13, Q300 EN/IEC 60947-5-1 APPENDIX A Width 15.9000 in Width [Metric] 15.9000 cm WITHOUT PILOT LIGHT
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | SLOW-BREAK |
| Alternate Catalog Number | XY2CEDA290H7 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XY2CEDA290H7 |
| Closed Contact Resistance | 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3 |
| Color | RED RAL 3000 |
| Connection | SCREW CLAMP TERMINAL, 1 X 0.5...2 X 1.5 MMA² |
| Contact Configuration | 2 X (1 NC + 1 NO) |
| Country of Origin | MA |
| Currency | USD |
| Enclosure | Stainless Steel |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 351.78 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5764.62 |
| Gross Weight Per Pack | 4.4100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 10.2000 in |
| Height [Metric] | 10.2000 cm |
| Item Group | 22441 |
| Length | 30.9000 in |
| Length [Metric] | 30.9000 cm |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=422758409&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | N |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | XY2CED |
| Type | DUAL EMERGENCY STOP ROPE PULL SWITCH |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590106792 |
| UPC 12 | 785901067924 |
| Voltage Rating | 3 A 240 V, AC-15, A300 EN/IEC 60947-5-1 APPENDIX A-0.27 A 250 V, DC-13, Q300 EN/IEC 60947-5-1 APPENDIX A |
| Width | 15.9000 in |
| Width [Metric] | 15.9000 cm |
| WITHOUT PILOT LIGHT |