or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XY2CE2A196H7 CABLE PULL SWITCH
SKU607665
MFGR #XY2CE2A196H7
$/ea
Telemecanique Sensors XY2CE2A196H7 CABLE PULL SWITCH 300VAC 10AMP XY2CE+OPTIONS,-25...70 deg.C,1 NC + 1 NO,10 A,300 V AC,IP65,Preventa,Preventa XY2,latching emergency stop rope pull switch,UL, CSA, IEC,XY2CE,XY2CE
Telemecanique Sensors XY2CE2A196H7 CABLE PULL SWITCH 300VAC 10AMP XY2CE+OPTIONS,-25...70 deg.C,1 NC + 1 NO,10 A,300 V AC,IP65,Preventa,Preventa XY2,latching emergency stop rope pull switch,UL, CSA, IEC,XY2CE,XY2CE
Action SLOW-BREAK Alternate Catalog Number XY2CE2A196H7 Amperage Rating 10 A Application XY2CE,XY2CE ARRA Compliant N Brand Telemecanique Sensors Buy American Compliant N Catalog Number XY2CE2A196H7 Closed Contact Resistance 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3-25 MOHM NF C 93-050 METHOD A Color RED RAL 3000 Connection SCREW CLAMP TERMINAL, 1 X 0.5...2 X 1.5 MMA² Contact Configuration 1NO-1NC Contact Rating 3 A at 240 VAC, 0.27 A at 250 VDC Country of Origin MA Currency USD Dimensions 8 in L x 3.69 in W x 3.5 in H Enclosure Stainless Steel Enclosure Type IP65/IP66 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 173.60 Gross Volume per Pack Metric 2844.78 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.2400 lb Gross Weight per Pack Metric 1.47 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 15.0000 in Height [Metric] 15.0000 cm Item Group 22441 Length 40.0000 in Length [Metric] 40.0000 cm Manufacturer Telemecanique Sensors Material Zamak Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=663832&lang=en-us Operating Temperature -25-70 A°C Returnable Y Series XY2-CE Stock Status NONSTOCK Sub Brand XY2CE Temperature Rating -25 to 70 °C Terminal Type Screw/Clamp Type Latching Emergency Stop Rope UNSPSC 39122213 UPC 11 78590177175 UPC 12 785901771753 Voltage Rating 300 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 30.0000 in Width [Metric] 30.0000 cm XY2CE,XY2CE WITHOUT PILOT LIGHT 3 A at 240 VAC A300, 0.27 A at 250 VDC Q300 contact rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | SLOW-BREAK |
| Alternate Catalog Number | XY2CE2A196H7 |
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | XY2CE,XY2CE |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XY2CE2A196H7 |
| Closed Contact Resistance | 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3-25 MOHM NF C 93-050 METHOD A |
| Color | RED RAL 3000 |
| Connection | SCREW CLAMP TERMINAL, 1 X 0.5...2 X 1.5 MMA² |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Contact Rating | 3 A at 240 VAC, 0.27 A at 250 VDC |
| Country of Origin | MA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8 in L x 3.69 in W x 3.5 in H |
| Enclosure | Stainless Steel |
| Enclosure Type | IP65/IP66 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 173.60 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2844.78 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.2400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 15.0000 in |
| Height [Metric] | 15.0000 cm |
| Item Group | 22441 |
| Length | 40.0000 in |
| Length [Metric] | 40.0000 cm |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material | Zamak |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=663832&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | Y |
| Series | XY2-CE |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | XY2CE |
| Temperature Rating | -25 to 70 °C |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Latching Emergency Stop Rope |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590177175 |
| UPC 12 | 785901771753 |
| Voltage Rating | 300 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 30.0000 in |
| Width [Metric] | 30.0000 cm |
| XY2CE,XY2CE |
| WITHOUT PILOT LIGHT |
| 3 A at 240 VAC A300, 0.27 A at 250 VDC Q300 contact rating |