or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XY2CE2A150 CABLE PULL SWITCH 30
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XY2CE2A150 CABLE PULL SWITCH 30
SKU32393
MFGR #XY2CE2A150
$/ea
Telemecanique Sensors XY2CE2A150 CABLE PULL SWITCH 300VAC 10A XY2CE,(3) 0.5 Inch NPT Screw Clamp,-25...70 deg.C,1 NC + 1 NO,10 A,300V,A300 - Q300,Cable on Left 165 Feet (max),NEMA 1/4/12,Preventa XY2,latching emergency stop rope pull switch,UL Listed File Number E164353 CCN NKCR - CSA Certified File Number LR44087 Class 321103 - CE Marked,Water tight and Dust tight (Indoor/Outdoor),XY2CE,XY2CE
Telemecanique Sensors XY2CE2A150 CABLE PULL SWITCH 300VAC 10A XY2CE,(3) 0.5 Inch NPT Screw Clamp,-25...70 deg.C,1 NC + 1 NO,10 A,300V,A300 - Q300,Cable on Left 165 Feet (max),NEMA 1/4/12,Preventa XY2,latching emergency stop rope pull switch,UL Listed File Number E164353 CCN NKCR - CSA Certified File Number LR44087 Class 321103 - CE Marked,Water tight and Dust tight (Indoor/Outdoor),XY2CE,XY2CE
Action SLOW-BREAK Alternate Catalog Number XY2CE2A150 Amperage Rating 10 A Application XY2CE,XY2CE ARRA Compliant N Brand Telemecanique Sensors Buy American Compliant N Catalog Number XY2CE2A150 Closed Contact Resistance 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3-25 MOHM NF C 93-050 METHOD A Color RED RAL 3000 Connection SCREW CLAMP TERMINAL, 1 X 0.5...2 X 1.5 MMA² Contact Configuration 1 NC + 1 NO Contact Rating A300 - Q300 Country of Origin MA Currency USD Enclosure Stainless Steel Environmental Conditions WATER TIGHT AND DUST TIGHT (INDOOR/OUTDOOR) EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 173.60 Gross Volume per Pack Metric 2844.78 Gross Weight Per Pack 3.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 8.8900 in Height [Metric] 8.8900 cm Item Group 22441 Length 20.3200 in Length [Metric] 20.3200 cm Manufacturer Telemecanique Sensors Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=663846&lang=en-us Operating Temperature -25-70 A°C Returnable N Stock Status NONSTOCK Sub Brand XY2CE Type LATCHING EMERGENCY STOP ROPE PULL SWITCH UNSPSC 39122213 UPC 11 78590119619 UPC 12 785901196198 Voltage Rating 3 A 240 V, AC-15, A300 EN/IEC 60947-5-1 APPENDIX A-0.27 A 250 V, DC-13, Q300 EN/IEC 60947-5-1 APPENDIX A Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 15.7480 in Width [Metric] 15.7480 cm XY2CE,XY2CE WITHOUT PILOT LIGHT
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | SLOW-BREAK |
| Alternate Catalog Number | XY2CE2A150 |
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | XY2CE,XY2CE |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XY2CE2A150 |
| Closed Contact Resistance | 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3-25 MOHM NF C 93-050 METHOD A |
| Color | RED RAL 3000 |
| Connection | SCREW CLAMP TERMINAL, 1 X 0.5...2 X 1.5 MMA² |
| Contact Configuration | 1 NC + 1 NO |
| Contact Rating | A300 - Q300 |
| Country of Origin | MA |
| Currency | USD |
| Enclosure | Stainless Steel |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT AND DUST TIGHT (INDOOR/OUTDOOR) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 173.60 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2844.78 |
| Gross Weight Per Pack | 3.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 8.8900 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Item Group | 22441 |
| Length | 20.3200 in |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=663846&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | N |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | XY2CE |
| Type | LATCHING EMERGENCY STOP ROPE PULL SWITCH |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590119619 |
| UPC 12 | 785901196198 |
| Voltage Rating | 3 A 240 V, AC-15, A300 EN/IEC 60947-5-1 APPENDIX A-0.27 A 250 V, DC-13, Q300 EN/IEC 60947-5-1 APPENDIX A |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 15.7480 in |
| Width [Metric] | 15.7480 cm |
| XY2CE,XY2CE |
| WITHOUT PILOT LIGHT |