or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XY2CE1A296H7 CABLE PULL SWITCH
SKU633114
MFGR #XY2CE1A296H7
$/ea
Telemecanique,CABLE PULL SWITCH 300VAC 10AMP XY2CE+OPTIONS,-25...70 Adeg.C,10 A,2 NC + 2 NO,XY2CE XY2CE,latching emergency stop rope pull switch Preventa XY2,screw clamp terminal 1 x 0.5...2 x 1.5 mmA?
Telemecanique,CABLE PULL SWITCH 300VAC 10AMP XY2CE+OPTIONS,-25...70 Adeg.C,10 A,2 NC + 2 NO,XY2CE XY2CE,latching emergency stop rope pull switch Preventa XY2,screw clamp terminal 1 x 0.5...2 x 1.5 mmA?
Action SLOW-BREAK Alternate Catalog Number XY2CE1A296H7 Amperage Rating 10 A Application XY2CE XY2CE ARRA Compliant N Brand Telemecanique Sensors Buy American Compliant N Catalog Number XY2CE1A296H7 Closed Contact Resistance 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3-25 MOHM NF C 93-050 METHOD A Color RED RAL 3000 Connection SCREW CLAMP TERMINAL 1 X 0.5...2 X 1.5 MMA² Contact Configuration 2 NC + 2 NO Country of Origin MA Currency USD Enclosure Stainless Steel EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 173.60 Gross Volume per Pack Metric 2844.78 Gross Weight Per Pack 3.6600 lb Gross Weight per Pack Metric 1.66 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509055 Height 9.0000 in Height [Metric] 9.0000 cm Item Group 22441 Length 20.0000 in Length [Metric] 20.0000 cm Manufacturer Telemecanique Sensors Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=663938&lang=en-us Operating Temperature -25...70 A°C Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand XY2CE Type LATCHING EMERGENCY STOP ROPE PULL SWITCH PREVENTA XY2 UNSPSC 39122213 UPC 11 78590145958 UPC 12 785901459583 Voltage Rating 24...130 V AC/DC,3 A 240 V, AC-15, A300 EN/IEC 60947-5-1 APPENDIX A-0.27 A 250 V, DC-13, Q300 EN/IEC 60947-5-1 APPENDIX A Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 16.0000 in Width [Metric] 16.0000 cm XY2CE XY2CE WITH PILOT LIGHT, RED, 24...130 V
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | SLOW-BREAK |
| Alternate Catalog Number | XY2CE1A296H7 |
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | XY2CE XY2CE |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XY2CE1A296H7 |
| Closed Contact Resistance | 25 MOHM EN/IEC 60255-7 CATEGORY 3-25 MOHM NF C 93-050 METHOD A |
| Color | RED RAL 3000 |
| Connection | SCREW CLAMP TERMINAL 1 X 0.5...2 X 1.5 MMA² |
| Contact Configuration | 2 NC + 2 NO |
| Country of Origin | MA |
| Currency | USD |
| Enclosure | Stainless Steel |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 173.60 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2844.78 |
| Gross Weight Per Pack | 3.6600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.66 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509055 |
| Height | 9.0000 in |
| Height [Metric] | 9.0000 cm |
| Item Group | 22441 |
| Length | 20.0000 in |
| Length [Metric] | 20.0000 cm |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=663938&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25...70 A°C |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | XY2CE |
| Type | LATCHING EMERGENCY STOP ROPE PULL SWITCH PREVENTA XY2 |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590145958 |
| UPC 12 | 785901459583 |
| Voltage Rating | 24...130 V AC/DC,3 A 240 V, AC-15, A300 EN/IEC 60947-5-1 APPENDIX A-0.27 A 250 V, DC-13, Q300 EN/IEC 60947-5-1 APPENDIX A |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 16.0000 in |
| Width [Metric] | 16.0000 cm |
| XY2CE XY2CE |
| WITH PILOT LIGHT, RED, 24...130 V |