or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XUSL2E30H046N Type 2 Safety Light Curtain, 29.4 mm W, 460 mm H Protected, 0 to 12/0 to 4 m by Cabling Operating, 23 Beams, 513 mm OAH
Telemecanique XUSL2E30H046N Type 2 Safety Light Curtain, 29.4 mm W, 460 mm H Protected, 0 to 12/0 to 4 m by Cabling Operating, 23 Beams, 513 mm OAH
SKUPDW~11801100
MFGR #XUSL2E30H046N
Your Cost: $967.50/ea
Telemecanique Safety Light Curtain, Type 2, Series: XUSL2E, 29.4 mm W Size, 460 mm Protected Height, 0 to 12/0 to 4 m by Cabling Operating, 23 Beam, 513 mm Overall Height, 8 ms Response, 5 deg at 3 m Aperture Angle, LED Light Source, 24 VDC Supply, 2 OSSD Solid-State PNP Arc Suppression Safety Output, 2 A Supply, 0.4 A Output Current, Automatic/Manual Reset, Aluminum Housing Material, IP65/IP67 Enclosure, 5-Pin M12 Male Connector Transmitter/8-Pin M12 Male Connector Receiver Connection, -13 to 158/-31 to 158/14 to 131/-22 to 131 deg F Storage/Operating
Telemecanique Safety Light Curtain, Type 2, Series: XUSL2E, 29.4 mm W Size, 460 mm Protected Height, 0 to 12/0 to 4 m by Cabling Operating, 23 Beam, 513 mm Overall Height, 8 ms Response, 5 deg at 3 m Aperture Angle, LED Light Source, 24 VDC Supply, 2 OSSD Solid-State PNP Arc Suppression Safety Output, 2 A Supply, 0.4 A Output Current, Automatic/Manual Reset, Aluminum Housing Material, IP65/IP67 Enclosure, 5-Pin M12 Male Connector Transmitter/8-Pin M12 Male Connector Receiver Connection, -13 to 158/-31 to 158/14 to 131/-22 to 131 deg F Storage/Operating
Alternate Catalog Number XUSL2E30H046N Application For hand protection ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XUSL2E30H046N Country of Origin IT Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1036.80 Gross Volume per Pack Metric 16990.04 Gross Weight Per Pack 4.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 1.91 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8541498000 Height 14.2000 in Height [Metric] 14.2000 cm Item Group 22455 Length 54.6000 in Length [Metric] 54.6000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=388526768&lang=en-us Returnable N Substitute Product Catalog Number XZCP1164L10 UNSPSC 46171620 UPC 11 78590176894 UPC 12 785901768944 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 19.8000 in Width [Metric] 19.8000 cm Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Protected Height 18.11 in For hand protection Test muting through external safety module XPSLCMUT1160 LED display of operating modes and faults
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XUSL2E30H046N |
| Application | For hand protection |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XUSL2E30H046N |
| Country of Origin | IT |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1036.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 16990.04 |
| Gross Weight Per Pack | 4.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.91 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8541498000 |
| Height | 14.2000 in |
| Height [Metric] | 14.2000 cm |
| Item Group | 22455 |
| Length | 54.6000 in |
| Length [Metric] | 54.6000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=388526768&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | XZCP1164L10 |
| UNSPSC | 46171620 |
| UPC 11 | 78590176894 |
| UPC 12 | 785901768944 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 19.8000 in |
| Width [Metric] | 19.8000 cm |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Protected Height | 18.11 in |
| For hand protection |
| Test muting through external safety module XPSLCMUT1160 LED display of operating modes and faults |