or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique Sensors
Telemecanique XMLZL001 Nautilus Lead Sealable Protective Cover, For Use With XMLA/XMLB Pressure Switch
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique Sensors
Telemecanique XMLZL001 Nautilus Lead Sealable Protective Cover, For Use With XMLA/XMLB Pressure Switch
SKUPDW~6422538
MFGR #XMLZL001
$/ea
Telemecanique Nautilus Lead Sealable Protective Cover, For Use with: XMLA/XMLB Pressure Switch
Telemecanique Nautilus Lead Sealable Protective Cover, For Use with: XMLA/XMLB Pressure Switch
Alternate Catalog Number XMLZL001 Application Prevents unauthorised access to adjustment screws;fixing screw of switch cover;Electromechanical vacuum switch;electromechanical pressure switch;XMLA;XMLB ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XMLZL001 Country of Origin CZ Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.60 Gross Volume per Pack Metric 26.22 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0900 lb Gross Weight per Pack Metric 39.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9032906140 Height 1.0000 in Height [Metric] 1.0000 cm Item Group 22661 Length 7.5000 in Length [Metric] 7.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=864164&lang=en-us Returnable Y Sub Brand NAUTILUS UNSPSC 39122210 UPC 11 785901340973 UPC 12 785901340973 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.0000 in Width [Metric] 3.0000 cm Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Suitable For Use With XMLA/XMLB Pressure Switch Type Lead sealable protective cover;Cover Prevents unauthorised access to adjustment screws;fixing screw of switch cover;Electromechanical vacuum switch;electromechanical pressure switch;XMLA;XMLB XMLA, XMLB
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XMLZL001 |
| Application | Prevents unauthorised access to adjustment screws;fixing screw of switch cover;Electromechanical vacuum switch;electromechanical pressure switch;XMLA;XMLB |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XMLZL001 |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.60 |
| Gross Volume per Pack Metric | 26.22 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 39.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032906140 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 1.0000 cm |
| Item Group | 22661 |
| Length | 7.5000 in |
| Length [Metric] | 7.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=864164&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | NAUTILUS |
| UNSPSC | 39122210 |
| UPC 11 | 785901340973 |
| UPC 12 | 785901340973 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.0000 in |
| Width [Metric] | 3.0000 cm |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Suitable For Use With | XMLA/XMLB Pressure Switch |
| Type | Lead sealable protective cover;Cover |
| Prevents unauthorised access to adjustment screws;fixing screw of switch cover;Electromechanical vacuum switch;electromechanical pressure switch;XMLA;XMLB |
| XMLA, XMLB |