or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique Sensors
Telemecanique XMLP600PP130 OsiSense® XM Pressure Transmitter, 600 psi Sensing, <=2 ms Response, Analogue Output, 5 VDC
Telemecanique Sensors
Telemecanique XMLP600PP130 OsiSense® XM Pressure Transmitter, 600 psi Sensing, <=2 ms Response, Analogue Output, 5 VDC
SKUPDW~13033206
MFGR #XMLP600PP130
Your Cost: $286.15/ea
Telemecanique OsiSense® XM Pressure Transmitter, Series: XMLP, 600 psi Sensing, <=2 ms Response, Analogue Output, 5 VDC, <7 mA, 3-Pin 150 Metripack Packard Male Connector x 1/4-18 MNPT Connection, 0 to 600 psi Pressure, 26 mm Dia x 55 mm L Size, IP65/IP67 Enclosure, -22 to 185 deg F Operating, Environmental Conditions: -58 to 212 deg F Storage Temperature
Telemecanique OsiSense® XM Pressure Transmitter, Series: XMLP, 600 psi Sensing, <=2 ms Response, Analogue Output, 5 VDC, <7 mA, 3-Pin 150 Metripack Packard Male Connector x 1/4-18 MNPT Connection, 0 to 600 psi Pressure, 26 mm Dia x 55 mm L Size, IP65/IP67 Enclosure, -22 to 185 deg F Operating, Environmental Conditions: -58 to 212 deg F Storage Temperature
Alternate Catalog Number XMLP600PP130 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XMLP600PP130 Country of Origin CH Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 12.60 Gross Volume per Pack Metric 206.48 Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 90.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9026204000 Height 4.0000 in Height [Metric] 4.0000 cm Item Group 22419 Length 4.4000 in Length [Metric] 4.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458770630&lang=en-us Returnable Y UNSPSC 41111927 UPC 11 785901718529 UPC 12 785901718529 Width 8.4000 in Width [Metric] 8.4000 cm Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XMLP600PP130 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XMLP600PP130 |
| Country of Origin | CH |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 12.60 |
| Gross Volume per Pack Metric | 206.48 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 90.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9026204000 |
| Height | 4.0000 in |
| Height [Metric] | 4.0000 cm |
| Item Group | 22419 |
| Length | 4.4000 in |
| Length [Metric] | 4.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458770630&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 41111927 |
| UPC 11 | 785901718529 |
| UPC 12 | 785901718529 |
| Width | 8.4000 in |
| Width [Metric] | 8.4000 cm |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |