or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XMLP1K0PD230 OsiSense® XM Pressure Transmitter, 1000 psi Sensing, <=2 ms Response, Analog Output, 12 to 24 VDC
Telemecanique XMLP1K0PD230 OsiSense® XM Pressure Transmitter, 1000 psi Sensing, <=2 ms Response, Analog Output, 12 to 24 VDC
SKUPDW~13033187
MFGR #XMLP1K0PD230
Your Cost: $190.76/ea
Telemecanique OsiSense® XM Pressure Transmitter, Series: XMLP, 1000 psi Sensing, <=2 ms Response, Analog Output, 12 to 24 VDC, <23 mA, 4-Pin M12 Male Connector x 1/4-18 MNPT Connection, 0 to 1000 psi Pressure, 26 mm Dia x 36 mm L Size, IP65/IP67/IP69K Enclosure, -22 to 185 deg F Operating, Environmental Conditions: -58 to 212 deg F Storage Temperature
Telemecanique OsiSense® XM Pressure Transmitter, Series: XMLP, 1000 psi Sensing, <=2 ms Response, Analog Output, 12 to 24 VDC, <23 mA, 4-Pin M12 Male Connector x 1/4-18 MNPT Connection, 0 to 1000 psi Pressure, 26 mm Dia x 36 mm L Size, IP65/IP67/IP69K Enclosure, -22 to 185 deg F Operating, Environmental Conditions: -58 to 212 deg F Storage Temperature
Alternate Catalog Number XMLP1K0PD230 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XMLP1K0PD230 Connection 1 male connector M12 4 pins Country of Origin CH Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 11.34 Gross Volume per Pack Metric 185.83 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1900 lb Gross Weight per Pack Metric 88.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9026204000 Height 4.3000 in Height [Metric] 4.3000 cm Item Group 22419 Length 8.8000 in Length [Metric] 8.8000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458770572&lang=en-us Mounting Any position Output 4...20 mA, 2-wire;Analogue Returnable N Sub Brand XMLP Type Pressure transmitter;Electronic pressure sensors UNSPSC 41111927 UPC 11 785901717355 UPC 12 785901717355 Width 4.7000 in Width [Metric] 4.7000 cm Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Voltage Rating 12...24 V DC SELV 7-33 V) Set of 1
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XMLP1K0PD230 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XMLP1K0PD230 |
| Connection | 1 male connector M12 4 pins |
| Country of Origin | CH |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 11.34 |
| Gross Volume per Pack Metric | 185.83 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 88.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9026204000 |
| Height | 4.3000 in |
| Height [Metric] | 4.3000 cm |
| Item Group | 22419 |
| Length | 8.8000 in |
| Length [Metric] | 8.8000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458770572&lang=en-us |
| Mounting | Any position |
| Output | 4...20 mA, 2-wire;Analogue |
| Returnable | N |
| Sub Brand | XMLP |
| Type | Pressure transmitter;Electronic pressure sensors |
| UNSPSC | 41111927 |
| UPC 11 | 785901717355 |
| UPC 12 | 785901717355 |
| Width | 4.7000 in |
| Width [Metric] | 4.7000 cm |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Voltage Rating | 12...24 V DC SELV 7-33 V) |
| Set of 1 |