or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XMLA160D2S11 PRESSURE SWITCH XM
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XMLA160D2S11 PRESSURE SWITCH XM
SKU99235
MFGR #XMLA160D2S11
Your Cost: $609.24/ea
Telemecanique Sensors XMLA160D2S11 PRESSURE SWITCH XML +OPTIONS,-,-13deg.F to +158deg.F (-25deg.C to 70deg.C),160 bar,<= 60 (for temperature > 32deg.F),Fixed 79.75 to 261 psi,G 1/4 (female) conforming to ISO 228,IP66 conforming to IEC/EN 60529,Nautilus,Type 13 (PG 13.5) Conduit Entrance - Screw Clamp Terminals,UL Listed File E164865 CCN NKPZ - CSA Certified File LR44087 Class 3211 03 - CE Marked,electromechanical pressure sensor,hydraulic oil (0...160 deg.C)
Telemecanique Sensors XMLA160D2S11 PRESSURE SWITCH XML +OPTIONS,-,-13deg.F to +158deg.F (-25deg.C to 70deg.C),160 bar,<= 60 (for temperature > 32deg.F),Fixed 79.75 to 261 psi,G 1/4 (female) conforming to ISO 228,IP66 conforming to IEC/EN 60529,Nautilus,Type 13 (PG 13.5) Conduit Entrance - Screw Clamp Terminals,UL Listed File E164865 CCN NKPZ - CSA Certified File LR44087 Class 3211 03 - CE Marked,electromechanical pressure sensor,hydraulic oil (0...160 deg.C)
Alternate Catalog Number XMLA160D2S11 Application Detection of 1 single threshold;-;Control circuit ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XMLA160D2S11 Conduit Connection Cable gland 9-13 mm Connection Material Silver Country of Origin CZ Currency USD Decreasing Range 4.5-142 BAR Diaphragm Material Buna-N Dimensions 4.45 in H x 1.38 in W x 2.95 in D Enclosure Zinc alloy Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 26.11 Gross Volume per Pack Metric 427.86 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.6400 lb Gross Weight per Pack Metric 757.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9032200000 Height 4.0000 in Height [Metric] 4.0000 cm Increasing Range 10-160 BAR Item Group 22661 Length 8.6000 in Length [Metric] 8.6000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=861722&lang=en-us Maximum Pressure 2900.75 psi Operating Cycles 60 cpm Operating Temperature -25-70 A°C Process Connection G 1/4 (FEMALE) ISO 228 Process Fluid HYDRAULIC OIL 0-160 A°C) Returnable Y Series XMLA Standard CCC-BV-CSA-UL-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-EAC,EN/IEC 60947-5-1-CSA C22.2 NO 14-UL 508-CE,IP66 EN/IEC 60529,CLASS I IEC 1140-CLASS I IEC 536-CLASS I NF C 20-030 Sub Brand XMLA Substitute Product Catalog Number XMLZL003 System Pressure 160 BAR Temperature Rating -13 to 158 °F Type 1-Pole Electromechanical Pressure Sensor Fixed Differential UNSPSC 39122210 UPC 11 78590171214 UPC 12 785901712145 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.2000 in Width [Metric] 12.2000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Connection Type 1/4 in BSP Female/Screw Clamp Contact Configuration 1CO Differential 79.77/261.07 psi Pressure Rating 0 to 2320 psi Detection of 1 single threshold;-;Control circuit IP66 CONFORMING TO EN/IEC 60529,SCREW-CLAMPS TERMINALS 1 X 0.5...2 X 2.5 MM²-1 CONNECTOR PG 13 High level of reliability and quality, long life duration Very simple products thanks to the electromechanical technology 79.77 psi low setting/261.07 psi high setting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XMLA160D2S11 |
| Application | Detection of 1 single threshold;-;Control circuit |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XMLA160D2S11 |
| Conduit Connection | Cable gland 9-13 mm |
| Connection Material | Silver |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Decreasing Range | 4.5-142 BAR |
| Diaphragm Material | Buna-N |
| Dimensions | 4.45 in H x 1.38 in W x 2.95 in D |
| Enclosure | Zinc alloy |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 26.11 |
| Gross Volume per Pack Metric | 427.86 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.6400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 757.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032200000 |
| Height | 4.0000 in |
| Height [Metric] | 4.0000 cm |
| Increasing Range | 10-160 BAR |
| Item Group | 22661 |
| Length | 8.6000 in |
| Length [Metric] | 8.6000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=861722&lang=en-us |
| Maximum Pressure | 2900.75 psi |
| Operating Cycles | 60 cpm |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Process Connection | G 1/4 (FEMALE) ISO 228 |
| Process Fluid | HYDRAULIC OIL 0-160 A°C) |
| Returnable | Y |
| Series | XMLA |
| Standard | CCC-BV-CSA-UL-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-EAC,EN/IEC 60947-5-1-CSA C22.2 NO 14-UL 508-CE,IP66 EN/IEC 60529,CLASS I IEC 1140-CLASS I IEC 536-CLASS I NF C 20-030 |
| Sub Brand | XMLA |
| Substitute Product Catalog Number | XMLZL003 |
| System Pressure | 160 BAR |
| Temperature Rating | -13 to 158 °F |
| Type | 1-Pole Electromechanical Pressure Sensor Fixed Differential |
| UNSPSC | 39122210 |
| UPC 11 | 78590171214 |
| UPC 12 | 785901712145 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.2000 in |
| Width [Metric] | 12.2000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Connection Type | 1/4 in BSP Female/Screw Clamp |
| Contact Configuration | 1CO |
| Differential | 79.77/261.07 psi |
| Pressure Rating | 0 to 2320 psi |
| Detection of 1 single threshold;-;Control circuit |
| IP66 CONFORMING TO EN/IEC 60529,SCREW-CLAMPS TERMINALS 1 X 0.5...2 X 2.5 MM²-1 CONNECTOR PG 13 |
| High level of reliability and quality, long life duration |
| Very simple products thanks to the electromechanical technology |
| 79.77 psi low setting/261.07 psi high setting |