or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XMLA020A2S11 NAUTILUS OsiSense® XMLA 1-Pole Electromechanical Pressure Sensor Fixed Differential Pressure Switch With Local Display, 0 to 290 psi Pressure, 5.8/14.5 psi Differential, 1CO Contact
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XMLA020A2S11 NAUTILUS OsiSense® XMLA 1-Pole Electromechanical Pressure Sensor Fixed Differential Pressure Switch With Local Display, 0 to 290 psi Pressure, 5.8/14.5 psi Differential, 1CO Contact
SKU139451
MFGR #XMLA020A2S11
Your Cost: $279.33/ea
Telemecanique NAUTILUS OsiSense® XMLA Pressure Switch, 1-Pole Electromechanical Pressure Sensor Fixed Differential, Series: XMLA, 0 to 290 psi, 5.8/14.5 psi Differential, 362.59 psi Maximum, 1CO, 120 cpm Operating Cycles, -13 to 158 deg F, 1/4 in BSP Female/Screw Clamp, Silver Connection, Buna-N Diaphragm, IP66, 4.45 in H x 1.38 in W x 2.95 in D
Telemecanique NAUTILUS OsiSense® XMLA Pressure Switch, 1-Pole Electromechanical Pressure Sensor Fixed Differential, Series: XMLA, 0 to 290 psi, 5.8/14.5 psi Differential, 362.59 psi Maximum, 1CO, 120 cpm Operating Cycles, -13 to 158 deg F, 1/4 in BSP Female/Screw Clamp, Silver Connection, Buna-N Diaphragm, IP66, 4.45 in H x 1.38 in W x 2.95 in D
Alternate Catalog Number XMLA020A2S11 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XMLA020A2S11 Conduit Connection Cable gland 9-13 mm Connection Material Silver Country of Origin CZ Currency USD Decreasing Range 8.70…275.57 psi (0.6…19 bar) Diaphragm Material Buna-N Dimensions 4.45 in H x 1.38 in W x 2.95 in D Enclosure Zinc alloy Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 26.11 Gross Volume per Pack Metric 427.86 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.5700 lb Gross Weight per Pack Metric 712.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9032200000 Height 8.8000 in Height [Metric] 8.8000 cm Increasing Range 14.50…290.08 psi (1…20 bar) Item Group 22661 Length 4.2000 in Length [Metric] 4.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=861504&lang=en-us Maximum Pressure 362.59 Operating Cycles 120 Operating Temperature -25-70 A°C Process Connection G 1/4 (FEMALE) ISO 228 Process Fluid AIR 0-70 A°C)-FRESH WATER 0-70 A°C)-HYDRAULIC OIL 0-70 A°C) Returnable Y Series XMLA Standard CSA C22.2 NO 14-UL 508-EN/IEC 60947-5-1-CE,IP66 EN/IEC 60529,UL-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-EAC-CSA-BV-CCC,CLASS I IEC 1140-CLASS I IEC 536-CLASS I NF C 20-030 Sub Brand XMLA Substitute Product Catalog Number XMLZL005 System Pressure 290.08 Temperature Rating -13 to 158 Type 1-Pole Electromechanical Pressure Sensor Fixed Differential UNSPSC 39122210 UPC 11 78590178462 UPC 12 785901784623 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.1000 in Width [Metric] 12.1000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Connection Type 1/4 in BSP Female/Screw Clamp Contact Configuration 1CO Pressure Rating 0 to 290 Industrial Applications Such as Material Handling by Suction Pad, Vacuum Former, Water Pumping and Treatment, Irrigation, Air Compressor, Machine Tools, Molding Machine, Stamping Machine, Press, Mobile Crane, HVAC, Railway and more Generally all Pneumatic or Hydraulic Industrial Systems Applications IP66 CONFORMING TO EN/IEC 60529,SCREW-CLAMPS TERMINALS 1 X 0.5...2 X 2.5 MM²-1 CONNECTOR PG 13 High level of reliability and quality, long life duration Very simple products thanks to the electromechanical technology 5.8 psi low setting/14.5 psi high setting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XMLA020A2S11 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XMLA020A2S11 |
| Conduit Connection | Cable gland 9-13 mm |
| Connection Material | Silver |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Decreasing Range | 8.70…275.57 psi (0.6…19 bar) |
| Diaphragm Material | Buna-N |
| Dimensions | 4.45 in H x 1.38 in W x 2.95 in D |
| Enclosure | Zinc alloy |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 26.11 |
| Gross Volume per Pack Metric | 427.86 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.5700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 712.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032200000 |
| Height | 8.8000 in |
| Height [Metric] | 8.8000 cm |
| Increasing Range | 14.50…290.08 psi (1…20 bar) |
| Item Group | 22661 |
| Length | 4.2000 in |
| Length [Metric] | 4.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=861504&lang=en-us |
| Maximum Pressure | 362.59 |
| Operating Cycles | 120 |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Process Connection | G 1/4 (FEMALE) ISO 228 |
| Process Fluid | AIR 0-70 A°C)-FRESH WATER 0-70 A°C)-HYDRAULIC OIL 0-70 A°C) |
| Returnable | Y |
| Series | XMLA |
| Standard | CSA C22.2 NO 14-UL 508-EN/IEC 60947-5-1-CE,IP66 EN/IEC 60529,UL-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-EAC-CSA-BV-CCC,CLASS I IEC 1140-CLASS I IEC 536-CLASS I NF C 20-030 |
| Sub Brand | XMLA |
| Substitute Product Catalog Number | XMLZL005 |
| System Pressure | 290.08 |
| Temperature Rating | -13 to 158 |
| Type | 1-Pole Electromechanical Pressure Sensor Fixed Differential |
| UNSPSC | 39122210 |
| UPC 11 | 78590178462 |
| UPC 12 | 785901784623 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.1000 in |
| Width [Metric] | 12.1000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Connection Type | 1/4 in BSP Female/Screw Clamp |
| Contact Configuration | 1CO |
| Pressure Rating | 0 to 290 |
| Industrial Applications Such as Material Handling by Suction Pad, Vacuum Former, Water Pumping and Treatment, Irrigation, Air Compressor, Machine Tools, Molding Machine, Stamping Machine, Press, Mobile Crane, HVAC, Railway and more Generally all Pneumatic or Hydraulic Industrial Systems Applications |
| IP66 CONFORMING TO EN/IEC 60529,SCREW-CLAMPS TERMINALS 1 X 0.5...2 X 2.5 MM²-1 CONNECTOR PG 13 |
| High level of reliability and quality, long life duration |
| Very simple products thanks to the electromechanical technology |
| 5.8 psi low setting/14.5 psi high setting |