or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique Sensors
Telemecanique XMLA010A2S11 Electro-Mechanical NAUTILUS Pressure Switch With Local Display, 7.25 psi
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique Sensors
Telemecanique XMLA010A2S11 Electro-Mechanical NAUTILUS Pressure Switch With Local Display, 7.25 psi
SKU402683
MFGR #XMLA010A2S11
Your Cost: $321.16/ea
Telemecanique NAUTILUS Pressure Switch, Electro-Mechanical, Series: XMLA, 7.25 psi Sensing Range, 0.1/1.5/3 A, Screw Clamp, 145.04 psi, 1.38 in W x 2.95 in D x 4.45 in H, IP66, -25 to 70 deg C Operating
Telemecanique NAUTILUS Pressure Switch, Electro-Mechanical, Series: XMLA, 7.25 psi Sensing Range, 0.1/1.5/3 A, Screw Clamp, 145.04 psi, 1.38 in W x 2.95 in D x 4.45 in H, IP66, -25 to 70 deg C Operating
Alternate Catalog Number XMLA010A2S11 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XMLA010A2S11 Country of Origin CZ Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 26.11 Gross Volume per Pack Metric 427.86 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.5500 lb Gross Weight per Pack Metric 700.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9032200000 Height 4.0000 in Height [Metric] 4.0000 cm Item Group 22661 Length 8.6000 in Length [Metric] 8.6000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=861420&lang=en-us Returnable Y Substitute Product Catalog Number XMLZL003 UNSPSC 39122210 UPC 11 78590143327 UPC 12 785901433279 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.1000 in Width [Metric] 12.1000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Air, fresh water, hydraulic oil controller fluid Detection of single threshold pressure switch operation Fixed differential scale G 1/4 female fluid connection <2% repeat accuracy 5000000 cycles mechanical durability Diaphragm pressure actuator 4-terminal block Snap action auxiliary contacts operation
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XMLA010A2S11 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XMLA010A2S11 |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 26.11 |
| Gross Volume per Pack Metric | 427.86 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.5500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 700.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032200000 |
| Height | 4.0000 in |
| Height [Metric] | 4.0000 cm |
| Item Group | 22661 |
| Length | 8.6000 in |
| Length [Metric] | 8.6000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=861420&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | XMLZL003 |
| UNSPSC | 39122210 |
| UPC 11 | 78590143327 |
| UPC 12 | 785901433279 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.1000 in |
| Width [Metric] | 12.1000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Air, fresh water, hydraulic oil controller fluid |
| Detection of single threshold pressure switch operation |
| Fixed differential scale |
| G 1/4 female fluid connection |
| <2% repeat accuracy |
| 5000000 cycles mechanical durability |
| Diaphragm pressure actuator |
| 4-terminal block |
| Snap action auxiliary contacts operation |