or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XGCS8901201 OsiSense® Telemecanique Compact Flat RFID OSITRACK Smart Antenna, 19.2 to 29 VDC, <60 mA, 13.56 MHz
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XGCS8901201 OsiSense® Telemecanique Compact Flat RFID OSITRACK Smart Antenna, 19.2 to 29 VDC, <60 mA, 13.56 MHz
SKUPDW~6422340
MFGR #XGCS8901201
$/ea
Telemecanique OsiSense® Smart Antenna, Compact Flat RFID OSITRACK, 19.2 to 29 VDC, <60 mA, 13.56 MHz, 80 x 80 x 26 mm Antenna, -13 to 158 deg F, 5-Pin M12 Male Connector, IP65
Telemecanique OsiSense® Smart Antenna, Compact Flat RFID OSITRACK, 19.2 to 29 VDC, <60 mA, 13.56 MHz, 80 x 80 x 26 mm Antenna, -13 to 158 deg F, 5-Pin M12 Male Connector, IP65
Alternate Catalog Number XGCS8901201 Antenna Size 80 x 80 x 26 Application For RFID microchip INSIDE (micropass), RFID microchip STM (CRIX4K), RFID microchip Texas (Tag-it HFI), RFID microchip fujitsu (MB89R118 - MB89R119), RFID microchip NXP (SL2, SL1, ultralight, Std 1K/4K, desfire) and RFID microchip microelectronic (EM4135) ARRA Compliant N Body FLAT FORM 80 X 80 X 26 Buy American Compliant N Catalog Number XGCS8901201 Connector 5 MALE REMOTE CONNECTOR M12, SHIELDED CABLE 0.2 M,RS485 Connector Type 5-Pin M12 Male Country of Origin FR Currency USD Enclosure IP65 CONFORMING TO IEC 60529 Enclosure Type IP65 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 33.59 Gross Volume per Pack Metric 550.44 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.5700 lb Gross Weight per Pack Metric 257.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8543709860 Height 13.0000 in Height [Metric] 13.0000 cm Indicator COMMUNICATION NETWORK 1 LED DUAL COLOUR)-RFID COMMUNICATION 1 LED DUAL COLOUR) Item Group 22491 Length 9.5000 in Length [Metric] 9.5000 cm Load 19.2...29 V DC Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=860850&lang=en-us Operating Temperature -25-70 A°C Returnable N Sensing Range 20-100 MM Sub Brand OSISENSE Substitute Product Catalog Number XGHB221346 Supply Voltage 24 V DC PROTECTIVE EXTRA LOW VOLTAGE Temperature Rating -13 to 158 Type Compact smart antenna UNSPSC 39122230 UPC 11 78590192824 UPC 12 785901928249 Vibration 2 MM 5-29.5 HZ)EN 60068-2-6-7 GN 29.5-150 HZ)EN 60068-2-6 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.0000 in Width [Metric] 4.0000 cm Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Amperage Rating <60 Frequency Rating 13.56 Voltage Rating 19.2 to 29 For RFID microchip INSIDE (micropass), RFID microchip STM (CRIX4K), RFID microchip Texas (Tag-it HFI), RFID microchip fujitsu (MB89R118 - MB89R119), RFID microchip NXP (SL2, SL1, ultralight, Std 1K/4K, desfire) and RFID microchip microelectronic (EM4135) ISO 14443 STANDARD TAGS-ISO 15693 STANDARD TAGS-AUTOMATIC DETECTION OF THE TYPE OF TAG,MODBUS RTU-UNI-TELWAY
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XGCS8901201 |
| Antenna Size | 80 x 80 x 26 |
| Application | For RFID microchip INSIDE (micropass), RFID microchip STM (CRIX4K), RFID microchip Texas (Tag-it HFI), RFID microchip fujitsu (MB89R118 - MB89R119), RFID microchip NXP (SL2, SL1, ultralight, Std 1K/4K, desfire) and RFID microchip microelectronic (EM4135) |
| ARRA Compliant | N |
| Body | FLAT FORM 80 X 80 X 26 |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XGCS8901201 |
| Connector | 5 MALE REMOTE CONNECTOR M12, SHIELDED CABLE 0.2 M,RS485 |
| Connector Type | 5-Pin M12 Male |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP65 CONFORMING TO IEC 60529 |
| Enclosure Type | IP65 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 33.59 |
| Gross Volume per Pack Metric | 550.44 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 257.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8543709860 |
| Height | 13.0000 in |
| Height [Metric] | 13.0000 cm |
| Indicator | COMMUNICATION NETWORK 1 LED DUAL COLOUR)-RFID COMMUNICATION 1 LED DUAL COLOUR) |
| Item Group | 22491 |
| Length | 9.5000 in |
| Length [Metric] | 9.5000 cm |
| Load | 19.2...29 V DC |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=860850&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | N |
| Sensing Range | 20-100 MM |
| Sub Brand | OSISENSE |
| Substitute Product Catalog Number | XGHB221346 |
| Supply Voltage | 24 V DC PROTECTIVE EXTRA LOW VOLTAGE |
| Temperature Rating | -13 to 158 |
| Type | Compact smart antenna |
| UNSPSC | 39122230 |
| UPC 11 | 78590192824 |
| UPC 12 | 785901928249 |
| Vibration | 2 MM 5-29.5 HZ)EN 60068-2-6-7 GN 29.5-150 HZ)EN 60068-2-6 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.0000 in |
| Width [Metric] | 4.0000 cm |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Amperage Rating | <60 |
| Frequency Rating | 13.56 |
| Voltage Rating | 19.2 to 29 |
| For RFID microchip INSIDE (micropass), RFID microchip STM (CRIX4K), RFID microchip Texas (Tag-it HFI), RFID microchip fujitsu (MB89R118 - MB89R119), RFID microchip NXP (SL2, SL1, ultralight, Std 1K/4K, desfire) and RFID microchip microelectronic (EM4135) |
| ISO 14443 STANDARD TAGS-ISO 15693 STANDARD TAGS-AUTOMATIC DETECTION OF THE TYPE OF TAG,MODBUS RTU-UNI-TELWAY |