or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XE2SP2151 OsiSense® 2-Pole Limit Switch Contact Block, 1NO/1NC, 10 A at 600 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XE2SP2151 OsiSense® 2-Pole Limit Switch Contact Block, 1NO/1NC, 10 A at 600 VAC
SKU97514
MFGR #XE2SP2151
Your Cost: $62.53/ea
Telemecanique Sensors XE2SP2151 LIMIT SWITCH 2 CONTACT BLOCK XE2,1 NO + 1 NC,IEC 947-5-1,OsiSense XC,limit switch contact block,Osisense,XCKS-XCKP-XCR-XCKL-XCKM-XCKD-XCKJ,XE2S,XE2S,standard format
Telemecanique Sensors XE2SP2151 LIMIT SWITCH 2 CONTACT BLOCK XE2,1 NO + 1 NC,IEC 947-5-1,OsiSense XC,limit switch contact block,Osisense,XCKS-XCKP-XCR-XCKL-XCKM-XCKD-XCKJ,XE2S,XE2S,standard format
Action Snap action Alternate Catalog Number XE2SP2151 Application XCKJ;XCKM;XCKL;XCKD;XCR;XCKP;XCKS ARRA Compliant N Brand Telemecanique Sensors Buy American Compliant N Catalog Number XE2SP2151 Closed Contact Resistance 25 MOHM IEC 60255-7 CATEGORY 3 Color Silver Connection SCREW-CLAMP TERMINALS 1 X 0.34...2 X 1.5 MMA² Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 1NO-1NC Contact Rating 10/3 A at 250 VAC/240 VDC Country of Origin FR Currency USD Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 31.20 Gross Volume per Pack Metric 511.27 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 22.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509055 Height 2.5000 in Height [Metric] 2.5000 cm Item Group 22449 Length 4.0000 in Length [Metric] 4.0000 cm Manufacturer Telemecanique Sensors Material Plastic Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=860600&lang=en-us Number Of Poles 2 Returnable Y Series XE2S Standard IEC 947-5-1 Standards IEC 947-5-1RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand XE2S Suitable For Use With XCKD, XCKP, XCKS1, XCKD, XCKJ, XCKL, XCKM, XCKP, XCKS, XCR Limit Switches Temperature Rating -77 to 158 °F Type Non-Plug-In UNSPSC 39122213 UPC 11 78590129830 UPC 12 785901298304 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.5000 in Width [Metric] 2.5000 cm XCKJ;XCKM;XCKL;XCKD;XCR;XCKP;XCKS SCREW-CLAMP TERMINALS, CLAMPING CAPACITY: 1 X 0.34...2 X 1.5 MM² 2-pole Snap action, break before make Zb contact insulation form 0.01 mm/sec minimum actuation speed <25 mOhm resistance across terminals 5000000 operating cycles Silver contact Clamping capacity: 1 x 0.34...2 x 1.5 sq-mm connection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | Snap action |
| Alternate Catalog Number | XE2SP2151 |
| Application | XCKJ;XCKM;XCKL;XCKD;XCR;XCKP;XCKS |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XE2SP2151 |
| Closed Contact Resistance | 25 MOHM IEC 60255-7 CATEGORY 3 |
| Color | Silver |
| Connection | SCREW-CLAMP TERMINALS 1 X 0.34...2 X 1.5 MMA² |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Contact Rating | 10/3 A at 250 VAC/240 VDC |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 31.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 511.27 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 22.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509055 |
| Height | 2.5000 in |
| Height [Metric] | 2.5000 cm |
| Item Group | 22449 |
| Length | 4.0000 in |
| Length [Metric] | 4.0000 cm |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material | Plastic |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=860600&lang=en-us |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | Y |
| Series | XE2S |
| Standard | IEC 947-5-1 |
| Standards | IEC 947-5-1RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | XE2S |
| Suitable For Use With | XCKD, XCKP, XCKS1, XCKD, XCKJ, XCKL, XCKM, XCKP, XCKS, XCR Limit Switches |
| Temperature Rating | -77 to 158 °F |
| Type | Non-Plug-In |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590129830 |
| UPC 12 | 785901298304 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.5000 in |
| Width [Metric] | 2.5000 cm |
| XCKJ;XCKM;XCKL;XCKD;XCR;XCKP;XCKS |
| SCREW-CLAMP TERMINALS, CLAMPING CAPACITY: 1 X 0.34...2 X 1.5 MM² |
| 2-pole |
| Snap action, break before make |
| Zb contact insulation form |
| 0.01 mm/sec minimum actuation speed |
| <25 mOhm resistance across terminals |
| 5000000 operating cycles |
| Silver contact |
| Clamping capacity: 1 x 0.34...2 x 1.5 sq-mm connection |