or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XCSZC1 SAFETY INTERLOCK CODED M
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XCSZC1 SAFETY INTERLOCK CODED M
SKU311779
MFGR #XCSZC1
Your Cost: $45.73/ea
Telemecanique Sensors XCSZC1 SAFETY INTERLOCK CODED MAGNET XCS,Preventa Safety detection,additional coded magnet,coded magnet,XCSDMC...L-XCSDMC...2,coded magnetic switch
Telemecanique Sensors XCSZC1 SAFETY INTERLOCK CODED MAGNET XCS,Preventa Safety detection,additional coded magnet,coded magnet,XCSDMC...L-XCSDMC...2,coded magnetic switch
Alternate Catalog Number XCSZC1 Application Coded magnetic switch;XCSDMC...L;XCSDMC...2 ARRA Compliant N Brand Telemecanique Sensors Buy American Compliant N Catalog Number XCSZC1 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.36 Gross Volume per Pack Metric 5.90 Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 13.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 0.7000 in Height [Metric] 0.7000 cm Item Group 22411 Length 5.1000 in Length [Metric] 5.1000 cm Manufacturer Telemecanique Sensors Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=860406&lang=en-us Returnable Y Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With XCSDMC Telemecanique Series Safety Interlock Type Coded Magnet Switch Type ADDITIONAL CODED MAGNET,CODED MAGNET,SPARE PARTS UNSPSC 39122213 UPC 11 78590197204 UPC 12 785901972044 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 1.6000 in Width [Metric] 1.6000 cm Coded magnetic switch;XCSDMC...L;XCSDMC...2 Replacement magnet for non-contact switch actuation (2) counter bored 0.24 x 0.14 in mounting holes
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XCSZC1 |
| Application | Coded magnetic switch;XCSDMC...L;XCSDMC...2 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XCSZC1 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.36 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5.90 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 0.7000 in |
| Height [Metric] | 0.7000 cm |
| Item Group | 22411 |
| Length | 5.1000 in |
| Length [Metric] | 5.1000 cm |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=860406&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | XCSDMC Telemecanique Series Safety Interlock Type Coded Magnet Switch |
| Type | ADDITIONAL CODED MAGNET,CODED MAGNET,SPARE PARTS |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590197204 |
| UPC 12 | 785901972044 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 1.6000 in |
| Width [Metric] | 1.6000 cm |
| Coded magnetic switch;XCSDMC...L;XCSDMC...2 |
| Replacement magnet for non-contact switch actuation |
| (2) counter bored 0.24 x 0.14 in mounting holes |