or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XCSZ25 SAFETY INTERLOCK KEY TYP
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XCSZ25 SAFETY INTERLOCK KEY TYP
SKU402682
MFGR #XCSZ25
Your Cost: $28.48/ea
Telemecanique Sensors XCSZ25 SAFETY INTERLOCK KEY TYPE XCS,NEMA 4/4X/12 - IP67,Preventa Safety detection,keys for interlock forced opening device,operating key,Water tight, Dust tight and Corrosion resistant (Indoor/Outdoor),XCSB-XCSC-XCSE,metal guard switch,set of 10
Telemecanique Sensors XCSZ25 SAFETY INTERLOCK KEY TYPE XCS,NEMA 4/4X/12 - IP67,Preventa Safety detection,keys for interlock forced opening device,operating key,Water tight, Dust tight and Corrosion resistant (Indoor/Outdoor),XCSB-XCSC-XCSE,metal guard switch,set of 10
Alternate Catalog Number XCSZ25 Application Metal guard switch;XCSE;XCSLF;XCSC ARRA Compliant N Brand Telemecanique Sensors Buy American Compliant N Catalog Number XCSZ25 Country of Origin FR Currency USD Enclosure NEMA 4/4X/12 - IP67 Environmental Conditions WATER TIGHT, DUST TIGHT ANdecorROSION RESISTANT (INDOOR/OUTDOOR) EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.45 Gross Volume per Pack Metric 7.37 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Gross Weight per Pack Metric 9.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8301700000 Height 1.0000 in Height [Metric] 1.0000 cm Item Group 22411 Length 4.0000 in Length [Metric] 4.0000 cm Manufacturer Telemecanique Sensors Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=860340&lang=en-us Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type KEYS FOR INTERLOCK FORCED OPENING DEVICE,MOUNTING AND FIXING ACCESSORIES,OPERATING KEY UNSPSC 39122213 UPC 11 78590139674 UPC 12 785901396741 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.5000 in Width [Metric] 2.5000 cm Metal guard switch;XCSE;XCSLF;XCSC SET OF 10
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XCSZ25 |
| Application | Metal guard switch;XCSE;XCSLF;XCSC |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XCSZ25 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 4/4X/12 - IP67 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT ANdecorROSION RESISTANT (INDOOR/OUTDOOR) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.45 |
| Gross Volume per Pack Metric | 7.37 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8301700000 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 1.0000 cm |
| Item Group | 22411 |
| Length | 4.0000 in |
| Length [Metric] | 4.0000 cm |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=860340&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | KEYS FOR INTERLOCK FORCED OPENING DEVICE,MOUNTING AND FIXING ACCESSORIES,OPERATING KEY |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590139674 |
| UPC 12 | 785901396741 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.5000 in |
| Width [Metric] | 2.5000 cm |
| Metal guard switch;XCSE;XCSLF;XCSC |
| SET OF 10 |