or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique Sensors
Telemecanique XCSZ15 CLE LARGE COURTE
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique Sensors
Telemecanique XCSZ15 CLE LARGE COURTE
SKU311253
MFGR #XCSZ15
$/ea
Telemecanique Sensors XCSZ15 CLE LARGE COURTE,Preventa Safety detection,actuator,actuator with wide fixing,XCSTE-XCSTA-XCSPA,plastic guard switch
Telemecanique Sensors XCSZ15 CLE LARGE COURTE,Preventa Safety detection,actuator,actuator with wide fixing,XCSTE-XCSTA-XCSPA,plastic guard switch
Alternate Catalog Number XCSZ15 Application Plastic guard switch;XCSTA;XCSTE;XCSPA ARRA Compliant N Brand Telemecanique Sensors Buy American Compliant N Catalog Number XCSZ15 Country of Origin ID Currency USD Dimensions 29 mm L EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.32 Gross Volume per Pack Metric 21.63 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 12.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 2.3000 in Height [Metric] 2.3000 cm Item Group 22411 Length 10.4000 in Length [Metric] 10.4000 cm Manufacturer Telemecanique Sensors Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=860322&lang=en-us Returnable Y Size 29 MM in Specifications (2) 0.19 x 0.39 in Mounting Holes Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With XCSPA, XCSTA and XCSTE Telemecanique Series Safety Interlock Type Plastic Guard Switch Type 5-Pole UNSPSC 39122213 UPC 11 78590142818 UPC 12 785901428183 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.0000 in Width [Metric] 4.0000 cm Plastic guard switch;XCSTA;XCSTE;XCSPA Wide mount style with mounting holes on each end of a flat base
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XCSZ15 |
| Application | Plastic guard switch;XCSTA;XCSTE;XCSPA |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XCSZ15 |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Dimensions | 29 mm L |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.32 |
| Gross Volume per Pack Metric | 21.63 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 2.3000 in |
| Height [Metric] | 2.3000 cm |
| Item Group | 22411 |
| Length | 10.4000 in |
| Length [Metric] | 10.4000 cm |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=860322&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Size | 29 MM in |
| Specifications | (2) 0.19 x 0.39 in Mounting Holes |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | XCSPA, XCSTA and XCSTE Telemecanique Series Safety Interlock Type Plastic Guard Switch |
| Type | 5-Pole |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590142818 |
| UPC 12 | 785901428183 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.0000 in |
| Width [Metric] | 4.0000 cm |
| Plastic guard switch;XCSTA;XCSTE;XCSPA |
| Wide mount style with mounting holes on each end of a flat base |