or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XCSZ03 Pivoting Actuator, For Use With XCSA, XCSB, XCSC and XCSE Series Metal Guard Switch
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XCSZ03 Pivoting Actuator, For Use With XCSA, XCSB, XCSC and XCSE Series Metal Guard Switch
SKU33076
MFGR #XCSZ03
Your Cost: $61.24/ea
Telemecanique Sensors XCSZ03 SAFETY INTERLOCK KEY TYPE XCS,NEMA 4/4X/12 - IP67,Pivoting Key,Preventa Safety detection,actuator,pivoting actuator,Water tight, Dust tight and Corrosion resistant (Indoor/Outdoor),XCSE-XCSC-XCSB-XCSA,metal guard switch
Telemecanique Sensors XCSZ03 SAFETY INTERLOCK KEY TYPE XCS,NEMA 4/4X/12 - IP67,Pivoting Key,Preventa Safety detection,actuator,pivoting actuator,Water tight, Dust tight and Corrosion resistant (Indoor/Outdoor),XCSE-XCSC-XCSB-XCSA,metal guard switch
Alternate Catalog Number XCSZ03 Application Metal guard switch;XCSLF;XCSA;XCSC;XCSE;XCSB;XCSLE ARRA Compliant N Brand Telemecanique Sensors Buy American Compliant N Catalog Number XCSZ03 Country of Origin FR Currency USD Enclosure NEMA 4/4X/12 - IP67 Environmental Conditions WATER TIGHT, DUST TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR/OUTDOOR) EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 9.92 Gross Volume per Pack Metric 162.56 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 104.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 5.0000 in Height [Metric] 5.0000 cm Item Group 22411 Length 9.0000 in Length [Metric] 9.0000 cm Manufacturer Telemecanique Sensors Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=860286&lang=en-us Returnable Y Stock Status NORMALLY STOCKED Suitable For Use With XCSA, XCSB, XCSC and XCSE Series Metal Guard Switch Type Pivoting UNSPSC 39122213 UPC 11 78590134899 UPC 12 785901348993 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.5000 in Width [Metric] 5.5000 cm Metal guard switch;XCSLF;XCSA;XCSC;XCSE;XCSB;XCSLE PIVOTING KEY
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XCSZ03 |
| Application | Metal guard switch;XCSLF;XCSA;XCSC;XCSE;XCSB;XCSLE |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XCSZ03 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 4/4X/12 - IP67 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR/OUTDOOR) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 9.92 |
| Gross Volume per Pack Metric | 162.56 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 104.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 5.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Item Group | 22411 |
| Length | 9.0000 in |
| Length [Metric] | 9.0000 cm |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=860286&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Suitable For Use With | XCSA, XCSB, XCSC and XCSE Series Metal Guard Switch |
| Type | Pivoting |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590134899 |
| UPC 12 | 785901348993 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.5000 in |
| Width [Metric] | 5.5000 cm |
| Metal guard switch;XCSLF;XCSA;XCSC;XCSE;XCSB;XCSLE |
| PIVOTING KEY |