or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique Sensors
Telemecanique XCSPL Safety Switch, 240 VAC/250 VDC, 6 A, 2 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique Sensors
Telemecanique XCSPL Safety Switch, 240 VAC/250 VDC, 6 A, 2 Poles
SKU546139
MFGR #XCSPL581
Your Cost: $110.66/ea
Telemecanique Sensors XCSPL581 SAFETY INTERLOCK 240VAC 10A T-XCS,(1) 11mm cable gland (Conduit Entrance) Screw Clamp,-25...70 deg.C,1 N.O./1 N.C.,1 entry tapped Pg 11,10 A,2-Pole,300VAC,Elbowed Rotary Lever,NEMA 4/4X/12 - IP67,Preventa Safety detection,guard switch,turret head rotary lever,UL Listed File Number E164353 CCN NKCR - CSA Certified File Number LR4408794 Class 3211 03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Corrosion resistant (Indoor/Outdoor),plastic,turret head rotary lever
Telemecanique Sensors XCSPL581 SAFETY INTERLOCK 240VAC 10A T-XCS,(1) 11mm cable gland (Conduit Entrance) Screw Clamp,-25...70 deg.C,1 N.O./1 N.C.,1 entry tapped Pg 11,10 A,2-Pole,300VAC,Elbowed Rotary Lever,NEMA 4/4X/12 - IP67,Preventa Safety detection,guard switch,turret head rotary lever,UL Listed File Number E164353 CCN NKCR - CSA Certified File Number LR4408794 Class 3211 03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Corrosion resistant (Indoor/Outdoor),plastic,turret head rotary lever
Action SLOW-BREAK, BREAK BEFORE MAKE Actuator Elbowed flush lever;Stainless steel Alternate Catalog Number XCSPL581 Amperage Rating 10 A Application TURRET HEAD ROTARY LEVER ARRA Compliant N Brand Telemecanique Sensors Buy American Compliant N Catalog Number XCSPL581 Closed Contact Resistance 30 MOHM EN/IEC 60947-5-4 Connection TERMINAL Contact Configuration 1 NC + 1 NO Country of Origin FR Currency USD Dimensions 6.34 in H x 1.18 in W x 1.18 in D Enclosure POLYAMIDE PA66 FIBRE GLASS IMPREGNATED Enclosure Type NEMA 4/4X/12/IP67 Environmental Conditions WATER TIGHT, DUST TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR/OUTDOOR) EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 18.00 Gross Volume per Pack Metric 294.97 Gross Weight Per Pack 282.1900 lb Gross Weight per Pack Metric 128.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509055 Height 3.5000 in Height [Metric] 3.5000 cm Hub Size PG11 Insulation Double insulated Item Group 22411 Length 3.9000 in Length [Metric] 3.9000 cm Manufacturer Telemecanique Sensors Material Plastic Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=859870&lang=en-us Mounting Type Threaded Number Of Poles 2 Operating Temperature -25-70 A°C Returnable N Series XCSPL Size 1.18 in Standard 50 GN 10-500 HZ)IEC 60068-2-6,50 GN 11 MS IEC 60068-2-27,BG-UL-CSA,IP67 IEC 60529,UL 508-EN 1088/ISO 14119-EN/IEC 60947-5-4-EN/ISO 12100-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-5-1-EN/IEC 60204-1,CLASS II EN/IEC 61140 Stock Status NONSTOCK Sub Brand XCSPL Type Guard UNSPSC 39122213 UPC 11 78590185011 UPC 12 785901850113 Voltage Rating 300 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 20.6000 in Width [Metric] 20.6000 cm TURRET HEAD ROTARY LEVER PLASTIC Turret head rotary lever head Double insulated Elbowed flush lever operator 1NC-1NO contacts configuration Slow-break, break before make contacts operation 1 x 0.5 to 2 x 1.5 sq-mm with or without cable end clamping connection capacity (1) entry tapped Pg 11 cable entry 0.28 to 0.39 in OD cable With NC contacts positive opening 5 deg tripping angle 1000000 cycles mechanical durability Polyamide PA66 fiber glass impregnated enclosure material, stainless steel lever material -13 to 158 deg F operating temperature Watertight, dusttight and corrosion resistant (indoor/outdoor)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | SLOW-BREAK, BREAK BEFORE MAKE |
| Actuator | Elbowed flush lever;Stainless steel |
| Alternate Catalog Number | XCSPL581 |
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | TURRET HEAD ROTARY LEVER |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XCSPL581 |
| Closed Contact Resistance | 30 MOHM EN/IEC 60947-5-4 |
| Connection | TERMINAL |
| Contact Configuration | 1 NC + 1 NO |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.34 in H x 1.18 in W x 1.18 in D |
| Enclosure | POLYAMIDE PA66 FIBRE GLASS IMPREGNATED |
| Enclosure Type | NEMA 4/4X/12/IP67 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR/OUTDOOR) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 18.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 294.97 |
| Gross Weight Per Pack | 282.1900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 128.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509055 |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 3.5000 cm |
| Hub Size | PG11 |
| Insulation | Double insulated |
| Item Group | 22411 |
| Length | 3.9000 in |
| Length [Metric] | 3.9000 cm |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material | Plastic |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=859870&lang=en-us |
| Mounting Type | Threaded |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | N |
| Series | XCSPL |
| Size | 1.18 in |
| Standard | 50 GN 10-500 HZ)IEC 60068-2-6,50 GN 11 MS IEC 60068-2-27,BG-UL-CSA,IP67 IEC 60529,UL 508-EN 1088/ISO 14119-EN/IEC 60947-5-4-EN/ISO 12100-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-5-1-EN/IEC 60204-1,CLASS II EN/IEC 61140 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | XCSPL |
| Type | Guard |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590185011 |
| UPC 12 | 785901850113 |
| Voltage Rating | 300 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 20.6000 in |
| Width [Metric] | 20.6000 cm |
| TURRET HEAD ROTARY LEVER |
| PLASTIC |
| Turret head rotary lever head |
| Double insulated |
| Elbowed flush lever operator |
| 1NC-1NO contacts configuration |
| Slow-break, break before make contacts operation |
| 1 x 0.5 to 2 x 1.5 sq-mm with or without cable end clamping connection capacity |
| (1) entry tapped Pg 11 cable entry |
| 0.28 to 0.39 in OD cable |
| With NC contacts positive opening |
| 5 deg tripping angle |
| 1000000 cycles mechanical durability |
| Polyamide PA66 fiber glass impregnated enclosure material, stainless steel lever material |
| -13 to 158 deg F operating temperature |
| Watertight, dusttight and corrosion resistant (indoor/outdoor) |