or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XCSLF373731M3 Preventa® Turret Head Safety Interlock Switch, 24 VAC/VDC, 4 A, 50/60 Hz, 16 W Power Rating, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XCSLF373731M3 Preventa® Turret Head Safety Interlock Switch, 24 VAC/VDC, 4 A, 50/60 Hz, 16 W Power Rating, 3 Poles
SKUPDW~10431517
MFGR #XCSLF373731M3
Your Cost: $1,018.96/ea
Telemecanique Sensors Telemecanique Preventa® Safety Interlock Switch, Turret Head, Series: XCSLF, 24 VAC/VDC, 4 A, 50/60 Hz Frequency, 16 W Power, 1NO-2NC, 1NO-2NC Contact Configuration, 1.5 A at 24 VAC/0.22 A at 24 VDC Contact, 3 Pole, Slow Break/Break Before Make Action, Key Actuator, M23, 19-Pin Male Connector Connection, IP66/IP67 Enclosure, Threaded Mounting, 44 mm W x 51 mm D x 225 mm H Size, 10 cycles/min Operating Cycles, -25 to 60 deg C Operating, Zamak
Telemecanique Sensors Telemecanique Preventa® Safety Interlock Switch, Turret Head, Series: XCSLF, 24 VAC/VDC, 4 A, 50/60 Hz Frequency, 16 W Power, 1NO-2NC, 1NO-2NC Contact Configuration, 1.5 A at 24 VAC/0.22 A at 24 VDC Contact, 3 Pole, Slow Break/Break Before Make Action, Key Actuator, M23, 19-Pin Male Connector Connection, IP66/IP67 Enclosure, Threaded Mounting, 44 mm W x 51 mm D x 225 mm H Size, 10 cycles/min Operating Cycles, -25 to 60 deg C Operating, Zamak
Alternate Catalog Number XCSLF373731M3 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XCSLF373731M3 Country of Origin ID Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 70.56 Gross Volume per Pack Metric 1156.27 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.9300 lb Gross Weight per Pack Metric 1.33 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 6.0000 in Height [Metric] 6.0000 cm Item Group 22411 Length 24.5000 in Length [Metric] 24.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=150036931&lang=en-us Returnable N Substitute Product Catalog Number XCSZ05 UNSPSC 39122213 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.5000 in Width [Metric] 7.5000 cm Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Actuator withdrawn 1 LED orange, actuator inserted and locked 1 LED green, locking on de-energization and unlocking on energization of solenoid
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XCSLF373731M3 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XCSLF373731M3 |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 70.56 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1156.27 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.9300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.33 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 6.0000 in |
| Height [Metric] | 6.0000 cm |
| Item Group | 22411 |
| Length | 24.5000 in |
| Length [Metric] | 24.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=150036931&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | XCSZ05 |
| UNSPSC | 39122213 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.5000 in |
| Width [Metric] | 7.5000 cm |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Actuator withdrawn 1 LED orange, actuator inserted and locked 1 LED green, locking on de-energization and unlocking on energization of solenoid |