or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XCSDMP7002 Preventa™ 3-Direction 3-Pole Non-Contact Standard Safety Interlock Switch, Coded Magnetic Actuator, 100 mA at 24 VDC Contact, 1NO-2NC Contact, Rhodium Contact
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XCSDMP7002 Preventa™ 3-Direction 3-Pole Non-Contact Standard Safety Interlock Switch, Coded Magnetic Actuator, 100 mA at 24 VDC Contact, 1NO-2NC Contact, Rhodium Contact
SKU1299038
MFGR #XCSDMP7002
Your Cost: $192.25/ea
Telemecanique Preventa™ Safety Interlock Switch, 3-Direction 3-Pole Non-Contact Standard, Series: XCSDMP, Rectangle Style, Coded Magnetic Actuator, 100 mA at 24 VDC Contact, 1NO-2NC Contact Configuration, Rhodium Contact, Pre-Wired Connection, 2 m Cable Length, IP66/IP67 Enclosure, Thermoplastic, 88 mm H x 25 mm W x 13 mm D Dimensions
Telemecanique Preventa™ Safety Interlock Switch, 3-Direction 3-Pole Non-Contact Standard, Series: XCSDMP, Rectangle Style, Coded Magnetic Actuator, 100 mA at 24 VDC Contact, 1NO-2NC Contact Configuration, Rhodium Contact, Pre-Wired Connection, 2 m Cable Length, IP66/IP67 Enclosure, Thermoplastic, 88 mm H x 25 mm W x 13 mm D Dimensions
Alternate Catalog Number XCSDMP7002 Amperage Rating 100m A Application Packaging, Handling, Robotics, Machine Tools, Presses, Automotive Sector and Safety Detection Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XCSDMP7002 Connection PRE-CABLED Country of Origin FR Currency USD Enclosure THERMOPLASTIC PBT EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 42.25 Gross Volume per Pack Metric 692.35 Gross Weight Per Pack 0.4500 lb Gross Weight per Pack Metric 203.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Hazard Class N Height 2.0000 in Height [Metric] 2.0000 cm Item Group 22411 Length 13.5000 in Length [Metric] 13.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=859050&lang=en-us Returnable Y Size 88 x 25 x 13 mm Sub Brand XCSDMP Substitute Product Catalog Number XZCP29P11L5 Type CODED MAGNETIC SWITCH UNSPSC 39122245 UPC 11 78590151595 UPC 12 785901515951 Voltage Rating 24 VDC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 14.0000 in Width [Metric] 14.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Contact Configuration 2 NC + 1 NO Packaging, Handling, Robotics, Machine Tools, Presses, Automotive Sector and Safety Detection Applications
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XCSDMP7002 |
| Amperage Rating | 100m A |
| Application | Packaging, Handling, Robotics, Machine Tools, Presses, Automotive Sector and Safety Detection Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XCSDMP7002 |
| Connection | PRE-CABLED |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Enclosure | THERMOPLASTIC PBT |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 42.25 |
| Gross Volume per Pack Metric | 692.35 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 203.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Hazard Class | N |
| Height | 2.0000 in |
| Height [Metric] | 2.0000 cm |
| Item Group | 22411 |
| Length | 13.5000 in |
| Length [Metric] | 13.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=859050&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Size | 88 x 25 x 13 mm |
| Sub Brand | XCSDMP |
| Substitute Product Catalog Number | XZCP29P11L5 |
| Type | CODED MAGNETIC SWITCH |
| UNSPSC | 39122245 |
| UPC 11 | 78590151595 |
| UPC 12 | 785901515951 |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 14.0000 in |
| Width [Metric] | 14.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Contact Configuration | 2 NC + 1 NO |
| Packaging, Handling, Robotics, Machine Tools, Presses, Automotive Sector and Safety Detection Applications |