Telemecanique 9013FYW2J21Q8 PRESSURE SWITCH 5
Custom_Product_Images_Illustration
SKU96114
MFGR #9013FYW2J21Q8
Telemecanique 9013FYW2J21Q8 PRESSURE SWITCH 575VAC 1HP F +OPTIONS,20...30 psi,25...80 psi,220 PSIG,5...60 psi,DPST,NEMA 3R,Pressure Switch,Pumptrol,Rainproof and Ice proof (Indoor/Outdoor),Screw Clamp,UL listed, CSA,control electrically driven water pumps,standard action
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | CONTROL ELECTRICALLY DRIVEN WATER PUMPS |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 9013FYW2J21Q8 |
| Conduit Connection | SCREW CLAMP |
| Connection Material | Zinc Plated Steel |
| Country of Origin | MX |
| Decreasing Range | 5-60 PSI |
| Diaphragm Material | Nitrile |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Type | NEMA 3R/IP20 |
| Environmental Conditions | RAINPROOF AND ICE PROOF (INDOOR/OUTDOOR) |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Volume Per Pack | 41.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 680.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 453.59 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032200000 |
| Height | 25.8060 in |
| Height [Metric] | 9.6520 cm |
| Housing Material | Polypropylene |
| Increasing Range | 25-80 PSI,30-50 PSI |
| Item Group | 21534 |
| Length | 65.5480 in |
| Length [Metric] | 7.1120 cm |
| Maximum Pressure | 220 psig |
| Mounting | BY BRACKETS |
| Operating Cycles | 10 cpm |
| Process Connection | 0.25 INCH NPSF INTERNAL |
| Returnable | N |
| Series | 9013 |
| Standard | CSA FILE LR25490-UL LISTED FILE E12158 CCN NKPZ |
| Sub Brand | F |
| System Pressure | 220 psig |
| Type | Type F |
| UNSPSC | 39122210 |
| UPC 11 | 78590105266 |
| UPC 12 | 785901052661 |
| Width | 10.1600 in |
| Width [Metric] | 9.9060 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | DPST |
| Pressure Rating | 5 to 60 psi |
| CONTROL ELECTRICALLY DRIVEN WATER PUMPS |
| DPST |
| 9013F power pressure switches rated for the direct control of motors in pump and compressor applications |
| Drift proof cut-in and cut-out settings |
| Has visible vertical contacts, easy to inspect without removal |
| An extra strong frame that resists distortion when mounting the switch to a compressor |
| Designed for the direct control of motors in pump and compressor applications |
| 1/4 in NPSF Internal pressure |
| 30 to 50 psi pressure |