Telemecanique 9013FRG22J23 PRESSURE SWITCH 23
Custom_Product_Images_Illustration
SKU31787
MFGR #9013FRG22J23
Telemecanique 9013FRG22J23 PRESSURE SWITCH 230VAC 1HP F +OPTIONS,-,0.25 inch NPSF internal conforming to UL 508,10 to 45 PSIG,220 PSIG,4...25 psi,40...20 psi,45 psi (10...45 psi),6...20 psi,DPST,General Purpose (Indoor),NEMA 1,Pressure Switch,Pumptrol,Screw Clamp,UL listed, CSA,control electrically driven water pumps,fresh water (-22...257 deg.F)
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9013FRG22J23 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9013FRG22J23 |
| Conduit Connection | SCREW CLAMP |
| Connection Material | Zinc Plated Steel |
| Country of Origin | MX |
| Decreasing Range | 10 TO 45 PSIG |
| Diaphragm Material | Nitrile |
| Enclosure | NEMA 1 UL 50 |
| Enclosure Type | NEMA 1/IP20 |
| Environmental Conditions | GENERAL PURPOSE (INDOOR) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 999.9900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 453.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032200000 |
| Height | 25.8060 in |
| Height [Metric] | 25.8060 cm |
| Housing Material | Polypropylene |
| Increasing Range | 4…25 psi (27.58…172.37 kPa) |
| Item Group | 21534 |
| Length | 65.5480 in |
| Length [Metric] | 65.5480 cm |
| Operating Cycles | 10 cpm |
| Operating Temperature | -33-257 A°F |
| Process Connection | 0.25 INCH NPSF INTERNAL UL 508 |
| Process Fluid | FRESH WATER -22-257 A°F) |
| Returnable | N |
| Series | 9013 |
| Sub Brand | 9013FR |
| System Pressure | 45 PSI 10-45 PSI) |
| Temperature Rating | -33 to 257 °F |
| Type | Type F |
| UNSPSC | 39122210 |
| UPC 11 | 78590105188 |
| UPC 12 | 785901051886 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.1600 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 2NO, DPST-DB |
| Pressure Rating | 10 to 45 psig |
| Control electrically driven water pumps;Power circuit;Regulation between 2 thresholds |
| 9013F power pressure switches rated for the direct control of motors in pump and compressor applications |
| Drift proof cut-in and cut-out settings |
| Has visible vertical contacts, easy to inspect without removal |
| An extra strong frame that resists distortion when mounting the switch to a compressor |
| Designed for the direct control of motors in pump and compressor applications |
| 1/4 in NPSF Internal pressure |
| 40 to 20 psi pressure |