or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique 9007C54B2Y1901 Rotary Actuated Limit Switches
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique 9007C54B2Y1901 Rotary Actuated Limit Switches
SKU33769
MFGR #9007C54B2Y1901
$/ea
Telemecanique 9007C54B2Y1901 LIMIT SWITCH 600V 10AMP C +OPTIONS,-,metal,plug-in,-20...185 deg.F for standard environment,5-Pin Mini Connector,6 A,600V,9007,limit switch,plug-in,rotary head,9007C,heavy duty,rotary head,Lever Arm (ordered separately) CW and CCW,NC-NO,NEMA A600/Q600,UL Listed - CSA Certified - CE Marked,plug-in,rotary,standard environment
Telemecanique 9007C54B2Y1901 LIMIT SWITCH 600V 10AMP C +OPTIONS,-,metal,plug-in,-20...185 deg.F for standard environment,5-Pin Mini Connector,6 A,600V,9007,limit switch,plug-in,rotary head,9007C,heavy duty,rotary head,Lever Arm (ordered separately) CW and CCW,NC-NO,NEMA A600/Q600,UL Listed - CSA Certified - CE Marked,plug-in,rotary,standard environment
Action CW and CCW;from left and right;Lateral approach, 1 or 2 programmable direction;Snap action Actuator Zinc spring return without operating lever -)9007C lever Alternate Catalog Number 9007C54B2Y1901 Amperage Rating 10 A Application Standard box ARRA Compliant N Brand Telemecanique Sensors Buy American Compliant N Catalog Number 9007C54B2Y1901 Connection MALE CONNECTOR 7/8IN - 16 UN - 2 A MINI CONNECTOR, 5 PINS Connection Type Male Contact Configuration 1NC-1NO SPDT-DB Contact Rating NEMA A600/Q600 Country of Origin MX Currency USD Enclosure NEMA 1 NEMA TYPE 250-NEMA 2 NEMA TYPE 250-NEMA 4 NEMA TYPE 250-NEMA 6 NEMA TYPE 250-NEMA 6P NEMA TYPE 250-NEMA 12 NEMA TYPE 250-NEMA 13 NEMA TYPE 250 Environmental Conditions STANDARD ENVIRONMENT EU RoHS Indicator Y Finish Epoxy Powder Coated Gross Volume Per Pack 184.11 Gross Volume per Pack Metric 3017.01 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 566.99 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509055 Height 25.8060 in Height [Metric] 25.8060 cm Item Group 21499 Length 65.5480 in Length [Metric] 65.5480 cm Manufacturer Telemecanique Sensors Material Zinc Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=374481&lang=en-us Mounting By the body Number Of Poles 1 Operating Cycles 1000000 Operating Temperature -20 to 185 °F Returnable Y Series 9007 Size 4.02 in H x 1.55 in W x 2.5 in D in Standard 25 GN 10-150 HZ)IEC 60068-2-6,60 GN 9 MS IEC 60068-2-27,IP67 IEC 60529,CLASS 0 IEC 61140 Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand 9007C Type Heavy Duty UNSPSC 39122213 UPC 11 78590103973 UPC 12 785901039730 Voltage Rating 600 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.1600 in Width [Metric] 10.1600 cm Standard box WITHOUT C + options limit switch 10 deg tripping angle Form Z, snap action silver contacts From left and right CW and CCW switch actuation Plug-in body Zinc spring return without operating lever (-) 9007C lever 1 or 2 programmable direction lateral approach 90 ft/min with 45 deg cam angle, 130 ft/min with 30 deg cam angle, levers only +/-0.002 in linear travel of cam
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | CW and CCW;from left and right;Lateral approach, 1 or 2 programmable direction;Snap action |
| Actuator | Zinc spring return without operating lever -)9007C lever |
| Alternate Catalog Number | 9007C54B2Y1901 |
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | Standard box |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9007C54B2Y1901 |
| Connection | MALE CONNECTOR 7/8IN - 16 UN - 2 A MINI CONNECTOR, 5 PINS |
| Connection Type | Male |
| Contact Configuration | 1NC-1NO SPDT-DB |
| Contact Rating | NEMA A600/Q600 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1 NEMA TYPE 250-NEMA 2 NEMA TYPE 250-NEMA 4 NEMA TYPE 250-NEMA 6 NEMA TYPE 250-NEMA 6P NEMA TYPE 250-NEMA 12 NEMA TYPE 250-NEMA 13 NEMA TYPE 250 |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Epoxy Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 184.11 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3017.01 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 566.99 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509055 |
| Height | 25.8060 in |
| Height [Metric] | 25.8060 cm |
| Item Group | 21499 |
| Length | 65.5480 in |
| Length [Metric] | 65.5480 cm |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Material | Zinc |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=374481&lang=en-us |
| Mounting | By the body |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Cycles | 1000000 |
| Operating Temperature | -20 to 185 °F |
| Returnable | Y |
| Series | 9007 |
| Size | 4.02 in H x 1.55 in W x 2.5 in D in |
| Standard | 25 GN 10-150 HZ)IEC 60068-2-6,60 GN 9 MS IEC 60068-2-27,IP67 IEC 60529,CLASS 0 IEC 61140 |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | 9007C |
| Type | Heavy Duty |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 78590103973 |
| UPC 12 | 785901039730 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.1600 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Standard box |
| WITHOUT |
| C + options limit switch |
| 10 deg tripping angle |
| Form Z, snap action silver contacts |
| From left and right CW and CCW switch actuation |
| Plug-in body |
| Zinc spring return without operating lever (-) 9007C lever |
| 1 or 2 programmable direction lateral approach |
| 90 ft/min with 45 deg cam angle, 130 ft/min with 30 deg cam angle, levers only |
| +/-0.002 in linear travel of cam |