or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
TPI TSH20J TSH 1 ph Kickspace Specialty Heater, 5120/3412 Btu, 5120/2560 Btu, 6284/3412 Btu, 120/208/240 VAC, Ceiling Mount
Custom_Product_Images_Illustration
TPI TSH20J TSH 1 ph Kickspace Specialty Heater, 5120/3412 Btu, 5120/2560 Btu, 6284/3412 Btu, 120/208/240 VAC, Ceiling Mount
SKU726757
MFGR #TSH20J
$/ea
TPI Kickspace Specialty Heater, 1 ph, Series: TSH, 5120/3412 Btu, 5120/2560 Btu, 6284/3412 Btu, 120/208/240 VAC, 12.5/8.4 A, 7.2/3.6 A, 8.4/4.2 A, 1500/1000 W/1500/750 W/2000/1000 W, Fan Forced Heater, Ceiling Mount, Brown, Domestic
TPI Kickspace Specialty Heater, 1 ph, Series: TSH, 5120/3412 Btu, 5120/2560 Btu, 6284/3412 Btu, 120/208/240 VAC, 12.5/8.4 A, 7.2/3.6 A, 8.4/4.2 A, 1500/1000 W/1500/750 W/2000/1000 W, Fan Forced Heater, Ceiling Mount, Brown, Domestic
Amperage Rating 8.4/12.5/3.6/7.2/4.2/8.4 A Application Indoor-Residential/Some Commercial ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Capacity 5120/3412, 5120/2560, 6284/3412 BTU/h Catalog Number TSH20J Color Brown Country of Origin US Currency USD Dimensions 22-3/8 Width X 3-5/8 Height X 11-1/2 Depth IN Domestic|Import Domestic EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 16.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 7.26 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8516.29 Heater Type Fan Forced Height 5.00 in Height [Metric] 12.7000 cm Housing Material Steel Length 26.00 in Length [Metric] 66.0400 cm Model TSH20J Mounting Recessed Mounting Type Ceiling Phase 1 Power Rating 1000/1500/750/1500/1000/2000 W Returnable Y Series TSH Standard ETLus Listed Standards cETLus Listed Type 1-Phase Fan Forced UNSPSC 40101809 UPC 11 68633438180 UPC 12 686334381802 Voltage Rating 120/208/240 VAC Wattage 750/1,000/1,500/2,000 W Width 14.00 in Width [Metric] 35.5600 cm Stock Status NONSTOCK Brand TPI Manufacturer TPI Indoor-Residential/Some Commercial Features: Fits into Soffits, Stair Risers or Under Utility Cabinets;Manual Reset Thermal Cut-Out;Manufactured in U.S.A.; Btu Rating: 5120/3412;5120/2560;6284/3412; Amperage Rating: 12.5/8.4;7.2/3.6;8.4/4.2 AMP; Series: TSH Fits into soffits, stair risers or under utility cabinets Finned steel heating element Manual reset thermal cutout 3-5/8 in H x 22-3/8 in W x 11-1/2 in D recessed opening 23-7/8 x 3-5/16 in grill
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 8.4/12.5/3.6/7.2/4.2/8.4 A |
| Application | Indoor-Residential/Some Commercial |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Capacity | 5120/3412, 5120/2560, 6284/3412 BTU/h |
| Catalog Number | TSH20J |
| Color | Brown |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 22-3/8 Width X 3-5/8 Height X 11-1/2 Depth IN |
| Domestic|Import | Domestic |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 16.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.26 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8516.29 |
| Heater Type | Fan Forced |
| Height | 5.00 in |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Housing Material | Steel |
| Length | 26.00 in |
| Length [Metric] | 66.0400 cm |
| Model | TSH20J |
| Mounting | Recessed |
| Mounting Type | Ceiling |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 1000/1500/750/1500/1000/2000 W |
| Returnable | Y |
| Series | TSH |
| Standard | ETLus Listed |
| Standards | cETLus Listed |
| Type | 1-Phase Fan Forced |
| UNSPSC | 40101809 |
| UPC 11 | 68633438180 |
| UPC 12 | 686334381802 |
| Voltage Rating | 120/208/240 VAC |
| Wattage | 750/1,000/1,500/2,000 W |
| Width | 14.00 in |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | TPI |
| Manufacturer | TPI |
| Indoor-Residential/Some Commercial |
| Features: Fits into Soffits, Stair Risers or Under Utility Cabinets;Manual Reset Thermal Cut-Out;Manufactured in U.S.A.; Btu Rating: 5120/3412;5120/2560;6284/3412; Amperage Rating: 12.5/8.4;7.2/3.6;8.4/4.2 AMP; Series: TSH |
| Fits into soffits, stair risers or under utility cabinets |
| Finned steel heating element |
| Manual reset thermal cutout |
| 3-5/8 in H x 22-3/8 in W x 11-1/2 in D recessed opening |
| 23-7/8 x 3-5/16 in grill |