or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
TPI
TPI T5100 Thermostat, 25 A, 1 Pole
Custom_Product_Images_Illustration
TPI
TPI T5100 Thermostat, 25 A, 1 Pole
SKU256273
MFGR #T5100
$/ea
TPI Thermostat, 25 A, 1 Pole, Single Pole Thermostat
TPI Thermostat, 25 A, 1 Pole, Single Pole Thermostat
Amperage Rating 25 A Application Indoor-Commercial/Industrial ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number T5100 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Full Load Current 25 A Gross Weight Per Pack 2.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.91 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9032.1 Height 5.00 in Height [Metric] 12.7000 cm Length 34.00 in Length [Metric] 86.3600 cm Poles 1 Returnable Y UNSPSC 41112209 UPC 11 68633469277 UPC 12 686334692779 Voltage Rating 120 to 277 VAC Width 5.00 in Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NONSTOCK Brand TPI Manufacturer TPI Control Range 45 to 90 °F Switch Type SPST Thermostat Type 1-Pole Indoor-Commercial/Industrial Voltage Rating: 120 - 277 V; Temperature Rating: 45 - 90 ° F
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 25 A |
| Application | Indoor-Commercial/Industrial |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | T5100 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Full Load Current | 25 A |
| Gross Weight Per Pack | 2.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.91 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032.1 |
| Height | 5.00 in |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Length | 34.00 in |
| Length [Metric] | 86.3600 cm |
| Poles | 1 |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 41112209 |
| UPC 11 | 68633469277 |
| UPC 12 | 686334692779 |
| Voltage Rating | 120 to 277 VAC |
| Width | 5.00 in |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | TPI |
| Manufacturer | TPI |
| Control Range | 45 to 90 °F |
| Switch Type | SPST |
| Thermostat Type | 1-Pole |
| Indoor-Commercial/Industrial |
| Voltage Rating: 120 - 277 V; Temperature Rating: 45 - 90 ° F |