or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
TPI HF3385D-RP 3380 Fan Forced Ceiling Heater, 10200/7679 Btu, 208/240 VAC, 12.5/10.8 A, 3000/2300 W
Custom_Product_Images_Illustration
TPI HF3385D-RP 3380 Fan Forced Ceiling Heater, 10200/7679 Btu, 208/240 VAC, 12.5/10.8 A, 3000/2300 W
SKU909919
MFGR #HF3385DRP
$/ea
For over 65 years TPI Corporation has been known as America's Comfort Conditioning Company. Today - as a U.S. based privately held manufacturer - TPI Corporation continues to produce innovative, industry leading products for the electric heating, fan and ventilation, industrial lighting, commercial controls, and industrial oven markets.
For over 65 years TPI Corporation has been known as America's Comfort Conditioning Company. Today - as a U.S. based privately held manufacturer - TPI Corporation continues to produce innovative, industry leading products for the electric heating, fan and ventilation, industrial lighting, commercial controls, and industrial oven markets.
Amperage Rating 12.5 A, 10.8 A Application Indoor-Commercial/Industrial ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Capacity 10200/7679 BTU/h Catalog Number HF3385DRP Color White Country of Origin US Currency USD Dimensions 19-5/16 in H x 14-3/16 in W x 4 in D EU RoHS Indicator N Finish Powder Coated Flow Rate 175 cfm Gross Weight Per Pack 22.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 9.98 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.00 in Height [Metric] 15.2400 cm Housing Material Steel Length 21.00 in Length [Metric] 53.3400 cm Material Steel Model HF3385D-RP Mounting Ceiling Mounting Type Ceiling Phase 1 Power Rating 3/2.3 kW Series 3380 Speed 700 rpm Standard cETLus Listed Temperature Rating 54 °F Type 1-Phase Fan Forced Standard UNSPSC 40101809 UPC 11 68633436635 UPC 12 686334366359 Voltage Rating 240/208 VAC Wattage 2.3/3 kW Width 17.00 in Width [Metric] 43.1800 cm Stock Status NONSTOCK Brand TPI Manufacturer TPI Indoor-Commercial/Industrial Features: Fan Purge Circuit;Disconnect Switch;Manual Reset Thermal Limit;Manufactured in U.S.A.; Btu Rating: 10200/7679; Amperage Rating: 12.5/10.8 AMP; Air Flow: 175 CFM; Finish: White Powder Coated; Series: 3380 Fan purge circuit has 2 wire control circuit for use with remote wall thermostat Disconnect switch White powder coated 18 ga steel grill Manual reset thermal limit switch Steel block fin element 1.5 to 4 kW units - 700 rpm motor, 175 cfm and 4.8 kW units - 900 rpm motor, 200 cfm vane axial fan blade 20-9/64 in H x 15-3/8 in W grill Optional factory installed tamper resistant thermostat
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 12.5 A, 10.8 A |
| Application | Indoor-Commercial/Industrial |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Capacity | 10200/7679 BTU/h |
| Catalog Number | HF3385DRP |
| Color | White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 19-5/16 in H x 14-3/16 in W x 4 in D |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Powder Coated |
| Flow Rate | 175 cfm |
| Gross Weight Per Pack | 22.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.98 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.00 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Housing Material | Steel |
| Length | 21.00 in |
| Length [Metric] | 53.3400 cm |
| Material | Steel |
| Model | HF3385D-RP |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Ceiling |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 3/2.3 kW |
| Series | 3380 |
| Speed | 700 rpm |
| Standard | cETLus Listed |
| Temperature Rating | 54 °F |
| Type | 1-Phase Fan Forced Standard |
| UNSPSC | 40101809 |
| UPC 11 | 68633436635 |
| UPC 12 | 686334366359 |
| Voltage Rating | 240/208 VAC |
| Wattage | 2.3/3 kW |
| Width | 17.00 in |
| Width [Metric] | 43.1800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | TPI |
| Manufacturer | TPI |
| Indoor-Commercial/Industrial |
| Features: Fan Purge Circuit;Disconnect Switch;Manual Reset Thermal Limit;Manufactured in U.S.A.; Btu Rating: 10200/7679; Amperage Rating: 12.5/10.8 AMP; Air Flow: 175 CFM; Finish: White Powder Coated; Series: 3380 |
| Fan purge circuit has 2 wire control circuit for use with remote wall thermostat |
| Disconnect switch |
| White powder coated 18 ga steel grill |
| Manual reset thermal limit switch |
| Steel block fin element |
| 1.5 to 4 kW units - 700 rpm motor, 175 cfm and 4.8 kW units - 900 rpm motor, 200 cfm vane axial fan blade |
| 20-9/64 in H x 15-3/8 in W grill |
| Optional factory installed tamper resistant thermostat |