or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
TPI F3326TD-RP 3320 Fan Forced Electric Wall Mount Heater, 13800 Btu, 208 VAC, 19.2 A, 4000 W
Custom_Product_Images_Illustration
TPI F3326TD-RP 3320 Fan Forced Electric Wall Mount Heater, 13800 Btu, 208 VAC, 19.2 A, 4000 W
SKU403169
MFGR #F3326TDRP
$/ea
For over 65 years TPI Corporation has been known as America's Comfort Conditioning Company. Today - as a U.S. based privately held manufacturer - TPI Corporation continues to produce innovative, industry leading products for the electric heating, fan and ventilation, industrial lighting, commercial controls, and industrial oven markets.
For over 65 years TPI Corporation has been known as America's Comfort Conditioning Company. Today - as a U.S. based privately held manufacturer - TPI Corporation continues to produce innovative, industry leading products for the electric heating, fan and ventilation, industrial lighting, commercial controls, and industrial oven markets.
Amperage Rating 19.2 A Application Indoor-Commercial/Some Industrial ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Capacity 13800 BTU/h Catalog Number F3326TDRP Country of Origin US Currency USD Dimensions 14-3/16 in W x 4 in D x 19-15/16 in H EU RoHS Indicator N Finish Powder Coated Flow Rate 175 cfm Gross Weight Per Pack 26.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 11.79 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8516.29 Height 5.00 in Height [Metric] 12.7000 cm Housing Material Steel Length 26.00 in Length [Metric] 66.0400 cm Material Steel Maximum Operating Temperature 90 (Thermostat) DEG F Model F3326TD-RP Mounting Wall Mounting Type Wall Phase 1 Power Rating 4 kW Returnable Y Series 3320 Speed 600 rpm Standard cETLus Listed Standards cETLus Listed Temperature Rating 90 °F Type 1-Phase Fan Forced Standard UNSPSC 40101809 UPC 11 68633438093 UPC 12 686334380935 Voltage Rating 208 VAC Wattage 4 kW Width 17.00 in Width [Metric] 43.1800 cm Stock Status NONSTOCK Brand TPI Manufacturer TPI Indoor-Commercial/Some Industrial Features: Disconnect Switch;Automatic Fan Delay Circuit;Built-In Single Pole Tamper Proof Thermostat;Automatic Reset Thermal Limit;Manufactured in U.S.A.; Btu Rating: 13800; Amperage Rating: 19.2 AMP; Air Flow: 175 CFM; Finish: Powder Coated; Series: 3320
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 19.2 A |
| Application | Indoor-Commercial/Some Industrial |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Capacity | 13800 BTU/h |
| Catalog Number | F3326TDRP |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 14-3/16 in W x 4 in D x 19-15/16 in H |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Powder Coated |
| Flow Rate | 175 cfm |
| Gross Weight Per Pack | 26.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8516.29 |
| Height | 5.00 in |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Housing Material | Steel |
| Length | 26.00 in |
| Length [Metric] | 66.0400 cm |
| Material | Steel |
| Maximum Operating Temperature | 90 (Thermostat) DEG F |
| Model | F3326TD-RP |
| Mounting | Wall |
| Mounting Type | Wall |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 4 kW |
| Returnable | Y |
| Series | 3320 |
| Speed | 600 rpm |
| Standard | cETLus Listed |
| Standards | cETLus Listed |
| Temperature Rating | 90 °F |
| Type | 1-Phase Fan Forced Standard |
| UNSPSC | 40101809 |
| UPC 11 | 68633438093 |
| UPC 12 | 686334380935 |
| Voltage Rating | 208 VAC |
| Wattage | 4 kW |
| Width | 17.00 in |
| Width [Metric] | 43.1800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | TPI |
| Manufacturer | TPI |
| Indoor-Commercial/Some Industrial |
| Features: Disconnect Switch;Automatic Fan Delay Circuit;Built-In Single Pole Tamper Proof Thermostat;Automatic Reset Thermal Limit;Manufactured in U.S.A.; Btu Rating: 13800; Amperage Rating: 19.2 AMP; Air Flow: 175 CFM; Finish: Powder Coated; Series: 3320 |