or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
TPI E3313T2RP 3310 Fan Forced Electric Wall Mount Heater With Double Pole Thermostat, 5120/2560 Btu, 120 VAC, 12.5/6.25 A
Custom_Product_Images_Illustration
TPI E3313T2RP 3310 Fan Forced Electric Wall Mount Heater With Double Pole Thermostat, 5120/2560 Btu, 120 VAC, 12.5/6.25 A
SKU766981
MFGR #E3313T2RP
Your Cost: $624.75/ea
List: For over 65 years TPI Corporation has been known as America's Comfort Conditioning Company. Today - as a U.S. based privately held manufacturer - TPI Corporation continues to produce innovative, industry leading products for the electric heating, fan and ventilation, industrial lighting, commercial controls, and industrial oven markets.
For over 65 years TPI Corporation has been known as America's Comfort Conditioning Company. Today - as a U.S. based privately held manufacturer - TPI Corporation continues to produce innovative, industry leading products for the electric heating, fan and ventilation, industrial lighting, commercial controls, and industrial oven markets.
Application Indoor-Commercial/Residential ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number E3313T2RP Country of Origin US Currency USD Dimensions 14-3/16 Width X 19-15/16 Height X 4 Depth IN EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 22.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 9.98 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.00 in Height [Metric] 15.2400 cm Housing Material Steel Length 21.00 in Length [Metric] 53.3400 cm Maximum Operating Temperature 90 (Thermostat) DEG F Model E3313T2RP Mounting Wall Phase 1 Standard cETLus Listed Standards cETLus Listed Type Fan Forced UNSPSC 40101809 UPC 11 68633432635 UPC 12 686334326353 Voltage Rating 120 V Wattage 750/1.5k W Width 17.00 in Width [Metric] 43.1800 cm Stock Status NONSTOCK Brand TPI Manufacturer TPI Indoor-Commercial/Residential Features: Automatic Reset Thermal Limit;In-Built Double Pole Thermostat;Manufactured in U.S.A.; Btu Rating: 5120;2560; Amperage Rating: 12.5;6.25 AMP; Air Flow: 175 CFM; Finish: Powder Coated; Color: Ivory; Series: 3310
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Indoor-Commercial/Residential |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | E3313T2RP |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 14-3/16 Width X 19-15/16 Height X 4 Depth IN |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 22.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.98 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.00 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Housing Material | Steel |
| Length | 21.00 in |
| Length [Metric] | 53.3400 cm |
| Maximum Operating Temperature | 90 (Thermostat) DEG F |
| Model | E3313T2RP |
| Mounting | Wall |
| Phase | 1 |
| Standard | cETLus Listed |
| Standards | cETLus Listed |
| Type | Fan Forced |
| UNSPSC | 40101809 |
| UPC 11 | 68633432635 |
| UPC 12 | 686334326353 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 750/1.5k W |
| Width | 17.00 in |
| Width [Metric] | 43.1800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | TPI |
| Manufacturer | TPI |
| Indoor-Commercial/Residential |
| Features: Automatic Reset Thermal Limit;In-Built Double Pole Thermostat;Manufactured in U.S.A.; Btu Rating: 5120;2560; Amperage Rating: 12.5;6.25 AMP; Air Flow: 175 CFM; Finish: Powder Coated; Color: Ivory; Series: 3310 |