or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
TPI
TPI E2910048S 2900S Convection Electric Baseboard Heater, 3413 Btu, 120 VAC, 8.3 A, 1000 W
Custom_Product_Images_Illustration
TPI
TPI E2910048S 2900S Convection Electric Baseboard Heater, 3413 Btu, 120 VAC, 8.3 A, 1000 W
SKU327550
MFGR #E2910048S
Your Cost: $111.23/ea
List: TPI Electric Baseboard Heater, Convection, Series: 2900S, 3413 Btu, 120 VAC, 8.3 A, 1000 W, Wall Mount, Steel, Ivory, Painted, 48 in L x 6 in W x 2-1/2 in D
TPI Electric Baseboard Heater, Convection, Series: 2900S, 3413 Btu, 120 VAC, 8.3 A, 1000 W, Wall Mount, Steel, Ivory, Painted, 48 in L x 6 in W x 2-1/2 in D
Application Indoor-Commercial/Residential ARRA Compliant Y Brand TPI Buy American Compliant Y Catalog Number E2910048S Color Ivory Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Painted Gross Weight Per Pack 14.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 6.35 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.00 in Height [Metric] 7.6200 cm Housing Material Steel Length 52.00 in Length [Metric] 132.0800 cm Manufacturer TPI Material Steel Model E2910-048S Mounting Wall Mounting Type Wall Phase 1 Power Rating 1000 W Series 2900S Standard ETLus Listed Standards ETLus Listed Stock Status NONSTOCK Type 1-Phase Standard UNSPSC 40101811 UPC 11 68633410446 UPC 12 686334104463 Voltage Rating 120 VAC Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Indoor-Commercial/Residential |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | TPI |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | E2910048S |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Painted |
| Gross Weight Per Pack | 14.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.35 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.00 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Housing Material | Steel |
| Length | 52.00 in |
| Length [Metric] | 132.0800 cm |
| Manufacturer | TPI |
| Material | Steel |
| Model | E2910-048S |
| Mounting | Wall |
| Mounting Type | Wall |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 1000 W |
| Series | 2900S |
| Standard | ETLus Listed |
| Standards | ETLus Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 1-Phase Standard |
| UNSPSC | 40101811 |
| UPC 11 | 68633410446 |
| UPC 12 | 686334104463 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |