or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
TPI A5105 A5100 Mounting Bracket, For Use With 3.3 to 5 kW 5100 Series Fan-Forced Unit Heater, Vertical Mount, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
TPI A5105 A5100 Mounting Bracket, For Use With 3.3 to 5 kW 5100 Series Fan-Forced Unit Heater, Vertical Mount, Steel
SKU380112
MFGR #A5105
Your Cost: $140.84/ea
List: TPI Mounting Bracket, Series: A5100, For Use With: 3.3 to 5 kW 5100 Series Fan-Forced Unit Heater, Vertical Mount, Steel, Powder Coated, 21 in L x 17 in W x 6 in H
TPI Mounting Bracket, Series: A5100, For Use With: 3.3 to 5 kW 5100 Series Fan-Forced Unit Heater, Vertical Mount, Steel, Powder Coated, 21 in L x 17 in W x 6 in H
Application Indoor-Commercial/Industrial Catalog Number A5105 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 9.0000 lb UNSPSC 31162504 UPC 11 68633469269 UPC 12 686334692694 Stock Status NONSTOCK Brand TPI Manufacturer TPI Type Vertical Mount Accessory Type Mounting Bracket ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Finish Powder Coated Gross Weight per Pack Metric 4.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8516.29 Height 7.00 in Height [Metric] 17.7800 cm Length 22.00 in Length [Metric] 55.8800 cm Material Steel Returnable Y Series A5100 Suitable For Use With 5100 Series 3.3 to 5 kW Fan Forced Unit Heater Width 16.00 in Width [Metric] 40.6400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Indoor-Commercial/Industrial |
| Catalog Number | A5105 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 9.0000 lb |
| UNSPSC | 31162504 |
| UPC 11 | 68633469269 |
| UPC 12 | 686334692694 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | TPI |
| Manufacturer | TPI |
| Type | Vertical Mount |
| Accessory Type | Mounting Bracket |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8516.29 |
| Height | 7.00 in |
| Height [Metric] | 17.7800 cm |
| Length | 22.00 in |
| Length [Metric] | 55.8800 cm |
| Material | Steel |
| Returnable | Y |
| Series | A5100 |
| Suitable For Use With | 5100 Series 3.3 to 5 kW Fan Forced Unit Heater |
| Width | 16.00 in |
| Width [Metric] | 40.6400 cm |