or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
TCP TCPGPR4UZDA840K LED STRIP RETRO
SKU1014072
MFGR #TCPGPR4UZDA840K
Your Cost: $84.13/ea
Luxterior by TCP Series LED General Purpose Retrofit Kit 4' 120-277V, 0-10V Dimming, 4200LU, 32W, 80 CRI, 4000K
Luxterior by TCP Series LED General Purpose Retrofit Kit 4' 120-277V, 0-10V Dimming, 4200LU, 32W, 80 CRI, 4000K
Application Commercial ARRA Compliant N Average Life 50000 hr Ballast Type Electronic Beam Angle GENERAL PURPOSE Brand TCP® Buy American Compliant N Catalog Number TCPGPR4UZDA840K Color No color Color Rendering Index [CRI] 80 Country of Origin CN Currency USD Dimmable YES EU RoHS Indicator Y Gross Weight per Pack Metric 3.15 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106020 Height 4.40 in Height [Metric] 11.1760 cm Housing Finish White Powder Coated Housing Material Aluminum Lamp Type LED Lamp Wattage 32 W Lens Type Frosted White Diffuser Manufacturer Technical Consumer Products, Inc. Mounting Type Surface Shape N/A Standard UL and cUL Standards RoHS CompliantcULus ListedUL ListedcUL Listed for Damp LocationsDLC Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand LED General Purpose Strip Type Dimmable General Purpose Low Profile Slim UNSPSC 39111544 UPC 11 76214807464 UPC 12 76214807464 Voltage Rating 120 to 277 VAC Wattage 32 W Width 6.80 in Width [Metric] 17.2720 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | N |
| Average Life | 50000 hr |
| Ballast Type | Electronic |
| Beam Angle | GENERAL PURPOSE |
| Brand | TCP® |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | TCPGPR4UZDA840K |
| Color | No color |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimmable | YES |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106020 |
| Height | 4.40 in |
| Height [Metric] | 11.1760 cm |
| Housing Finish | White Powder Coated |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Wattage | 32 W |
| Lens Type | Frosted White Diffuser |
| Manufacturer | Technical Consumer Products, Inc. |
| Mounting Type | Surface |
| Shape | N/A |
| Standard | UL and cUL |
| Standards | RoHS CompliantcULus ListedUL ListedcUL Listed for Damp LocationsDLC Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | LED General Purpose Strip |
| Type | Dimmable General Purpose Low Profile Slim |
| UNSPSC | 39111544 |
| UPC 11 | 76214807464 |
| UPC 12 | 76214807464 |
| Voltage Rating | 120 to 277 VAC |
| Wattage | 32 W |
| Width | 6.80 in |
| Width [Metric] | 17.2720 cm |