or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
T&B® OC STG9-G PVC CTD ZINC GROUND HUB 3
SKU897399
MFGR #STG9-G
Your Cost: $651.87/ea
PVC Coated Zinc Grounded Hub with Thermoplastic Insulated Throat, Pipe Size 3-1/2 Inch/91 Metric, Overall Diameter 5.00 Inch/127.00 Millimeters, Maximum Panel Thickness 0.25 Inch/6.35 Millimeters, Throat Diameter 3.41 Inch/86.61 Millimeters, Nitrile Rubber (Buna-N) Sealing Ring, Dark Gray
PVC Coated Zinc Grounded Hub with Thermoplastic Insulated Throat, Pipe Size 3-1/2 Inch/91 Metric, Overall Diameter 5.00 Inch/127.00 Millimeters, Maximum Panel Thickness 0.25 Inch/6.35 Millimeters, Throat Diameter 3.41 Inch/86.61 Millimeters, Nitrile Rubber (Buna-N) Sealing Ring, Dark Gray
Alternate Catalog Number 7TAA087560R0008 Application To Positively Bond Conduit to Box or Enclosure ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number STG9-G Color Gray Country of Origin US Currency USD Dimensions 5 in Dia x 2.72 in L EU RoHS Indicator C Finish PVC Coated Gross Weight Per Pack 2.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7907006000 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 56 Item Group 2 565 Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Returnable C Size 3-1/2 Inch/91mm Specifications 3.41 in Dia Throat, 1/4 in THK Panel Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL94 V-0 Flammability Rating Temperature Rating 105 C Type Grounded Hub Connector UNSPSC 39121311 UPC 11 70450840909 UPC 12 704508409098 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Material Zinc Trade Size 3-1/2 in To Positively Bond Conduit to Box or Enclosure Hexagonal/Splined Body and Locknut Enables Fast and Easy Installation Captive sealing ring won't buckle or slip during installation and provides a complete 360 deg seal even when conduit isn't perpendicular to the enclosure Hexagonal/splined body and locknut enable fast and easy installation Insulated throat molded from 105 deg C rated thermoplastic Sharper and deeper teeth provide a more penetrating bite for improved bonding to the enclosure Zinc or copper free aluminum with a nominal 0.04 in PVC coating bonded to exterior Pressure sealing sleeves protect connections
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087560R0008 |
| Application | To Positively Bond Conduit to Box or Enclosure |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | STG9-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5 in Dia x 2.72 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | PVC Coated |
| Gross Weight Per Pack | 2.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7907006000 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 56 |
| Item Group 2 | 565 |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Returnable | C |
| Size | 3-1/2 Inch/91mm |
| Specifications | 3.41 in Dia Throat, 1/4 in THK Panel |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL94 V-0 Flammability Rating |
| Temperature Rating | 105 C |
| Type | Grounded Hub Connector |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 70450840909 |
| UPC 12 | 704508409098 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Zinc |
| Trade Size | 3-1/2 in |
| To Positively Bond Conduit to Box or Enclosure |
| Hexagonal/Splined Body and Locknut Enables Fast and Easy Installation |
| Captive sealing ring won't buckle or slip during installation and provides a complete 360 deg seal even when conduit isn't perpendicular to the enclosure |
| Hexagonal/splined body and locknut enable fast and easy installation |
| Insulated throat molded from 105 deg C rated thermoplastic |
| Sharper and deeper teeth provide a more penetrating bite for improved bonding to the enclosure |
| Zinc or copper free aluminum with a nominal 0.04 in PVC coating bonded to exterior |
| Pressure sealing sleeves protect connections |