or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal®
T&B® OC EYS41-G COND SEALNG FTG FEM HUB1
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal®
T&B® OC EYS41-G COND SEALNG FTG FEM HUB1
SKU926087
MFGR #EYS41-G
Your Cost: $466.67/ea
PVC Double-Coated Conduit Sealing Fitting, EYS Series for Hazardous Locations, for Sealing in Vertical Position, Female Hub, Hub Size 1-1/4 Inch/35 Metric, Ductile Iron, Gray
PVC Double-Coated Conduit Sealing Fitting, EYS Series for Hazardous Locations, for Sealing in Vertical Position, Female Hub, Hub Size 1-1/4 Inch/35 Metric, Ductile Iron, Gray
Alternate Catalog Number 7TAA087400R0039 Application Restricts the Passage of Gases, Vapors and Flames at Atmospheric Pressure and Normal Ambient Temperatures ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number EYS41-G Color Gray Country of Origin US Currency USD Dimensions 5 in H x 2-1/4 in W EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.8400 lb Gross Weight per Pack Metric 1.29 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7307193060 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Hub Size 1-1/4 in ; 35 mm Item Group 56 Item Group 2 56T Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Mounting Type Surface Returnable A Series EYS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantClass I, Div 1, 2, Groups C, D, Class II, Div 1, Groups E, F, G, Class III, Div 1, 2 Type Double Coat Female Hub UNSPSC 39131708 UPC 11 70450837414 UPC 12 704508374143 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish Pvc Coated Material Iron Size 1-1/4 in Suitable For Use With Conduit System Restricts the Passage of Gases, Vapors and Flames at Atmospheric Pressure and Normal Ambient Temperatures PVC Coating Bonded to Exterior Prevent pre-compression or pressure pilling in conduit systems Gray iron alloy body construction coated with nominal 0.002 in blue urethane on both interior and exterior Nominal 0.04 in PVC coating bonded to exterior
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087400R0039 |
| Application | Restricts the Passage of Gases, Vapors and Flames at Atmospheric Pressure and Normal Ambient Temperatures |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | EYS41-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5 in H x 2-1/4 in W |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.8400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.29 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7307193060 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Hub Size | 1-1/4 in ; 35 mm |
| Item Group | 56 |
| Item Group 2 | 56T |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Mounting Type | Surface |
| Returnable | A |
| Series | EYS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantClass I, Div 1, 2, Groups C, D, Class II, Div 1, Groups E, F, G, Class III, Div 1, 2 |
| Type | Double Coat Female Hub |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC 11 | 70450837414 |
| UPC 12 | 704508374143 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Pvc Coated |
| Material | Iron |
| Size | 1-1/4 in |
| Suitable For Use With | Conduit System |
| Restricts the Passage of Gases, Vapors and Flames at Atmospheric Pressure and Normal Ambient Temperatures |
| PVC Coating Bonded to Exterior |
| Prevent pre-compression or pressure pilling in conduit systems |
| Gray iron alloy body construction coated with nominal 0.002 in blue urethane on both interior and exterior |
| Nominal 0.04 in PVC coating bonded to exterior |