or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal®
T&B® OC DS23G-W PVC CTD 1GNG DUPLEX RCPT
Ocal®
T&B® OC DS23G-W PVC CTD 1GNG DUPLEX RCPT
SKU948090
MFGR #DS23G-W
Your Cost: $173.81/ea
PVC Coated Single Gange Duplex Receptacle Cover for Device Box, for Standard and 3 Pole, 2 Wire Grounding Type Duplex Convenience Receptacles and Gasket Included, Surface Flush, White
PVC Coated Single Gange Duplex Receptacle Cover for Device Box, for Standard and 3 Pole, 2 Wire Grounding Type Duplex Convenience Receptacles and Gasket Included, Surface Flush, White
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number DS23G-W Color White Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish PVC Coated Gross Weight Per Pack 0.5400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.24 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.01 in Mounting Type Flush Number of Gangs 1 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Grounding Standard UNSPSC 39121304 UPC 11 70450803247 UPC 12 704508032470 Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Cover Type GFI Duplex Receptacle Length 0.01 in Material Steel Alternate Catalog Number 7TAA087990R0582 Harmonization Tariff Schedule Code 7325991000 Item Group 56 Item Group 2 567 Returnable C PVC Coated for Corrosion Resistance PVC coated for corrosion resistance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DS23G-W |
| Color | White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | PVC Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.5400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.01 in |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Gangs | 1 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Grounding Standard |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC 11 | 70450803247 |
| UPC 12 | 704508032470 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Cover Type | GFI Duplex Receptacle |
| Length | 0.01 in |
| Material | Steel |
| Alternate Catalog Number | 7TAA087990R0582 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7325991000 |
| Item Group | 56 |
| Item Group 2 | 567 |
| Returnable | C |
| PVC Coated for Corrosion Resistance |
| PVC coated for corrosion resistance |