or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
T&B® OC C78-G COND BODY C SHAPE FRM8 2-1
SKU936498
MFGR #C78-G
Your Cost: $806.14/ea
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC-coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems. Thomas & Betts has removed certain "Only Ocal®" statements from its literature and advertising as part of the settlement of a lawsuit.
With outstanding performance in corrosive environments, Ocal® PVC-coated conduit and fittings extend the life of your electrical system for many years beyond the lifespan of standard rigid conduit systems. Thomas & Betts has removed certain "Only Ocal®" statements from its literature and advertising as part of the settlement of a lawsuit.
Alternate Catalog Number 7TAA087260R0019 Application Act As Pull Outlets for Conductors that are Stiff, Due to Large Size or Type of Insulation ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number C78-G Color Dark Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 18.3400 lb Gross Weight per Pack Metric 8.32 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900030 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 56 Item Group 2 56J Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Returnable C Standard UL E2969 Standards UL E2969, CSA Certified Type Form 8 Conduit Body UNSPSC 39131708 UPC 11 70450835897 UPC 12 704508358976 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish Pvc Coated Form Form 8 Hub Size 2-1/2 in ; 63 mm Material Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087260R0019 |
| Application | Act As Pull Outlets for Conductors that are Stiff, Due to Large Size or Type of Insulation |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | C78-G |
| Color | Dark Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 18.3400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900030 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 56 |
| Item Group 2 | 56J |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Returnable | C |
| Standard | UL E2969 |
| Standards | UL E2969, CSA Certified |
| Type | Form 8 Conduit Body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC 11 | 70450835897 |
| UPC 12 | 704508358976 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Pvc Coated |
| Form | Form 8 |
| Hub Size | 2-1/2 in ; 63 mm |
| Material | Iron |