or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ocal®
T&B® CPL21/2-GST OC CPL21/2-GST PVC CTD COND CPLG 2-
Custom_Product_Images_Illustration
Ocal®
T&B® CPL21/2-GST OC CPL21/2-GST PVC CTD COND CPLG 2-
SKU751202
MFGR #CPL21/2-GST
Your Cost: $91.81/ea
PVC Coated Conduit Coupling, 2-1/2 Inch/63 Metric Coupling Size, 2.88 Inch/73.10 Millimeters Minimum Length of Metal, 6.88 Inch/174.70 Millimeters Total Minimum Length Including Sleeve, Straight Threads, Pressure Sealing Sleeves, Blue Urethane Coating on Interior and Threads, Galvanized Steel, Gray
PVC Coated Conduit Coupling, 2-1/2 Inch/63 Metric Coupling Size, 2.88 Inch/73.10 Millimeters Minimum Length of Metal, 6.88 Inch/174.70 Millimeters Total Minimum Length Including Sleeve, Straight Threads, Pressure Sealing Sleeves, Blue Urethane Coating on Interior and Threads, Galvanized Steel, Gray
Alternate Catalog Number 7TAA087000R0333 Application Corrosion-Protected Connections for Conduit Sections ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CPL21/2-GST Color Gray Country of Origin US Currency USD Dimensions 6.88 in L EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.98 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900030 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 54 Item Group 2 542 Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Returnable C Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E46453CSA CertifiedANSI C80.1-1994 Trade Size 2-1/2 in ; 63 mm Type Straight UNSPSC 39131707 UPC 11 70450803089 UPC 12 704508030896 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish Pvc Coated Material Steel Size 2-1/2 in Suitable For Use With Threaded Conduit
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087000R0333 |
| Application | Corrosion-Protected Connections for Conduit Sections |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CPL21/2-GST |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.88 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.98 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900030 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 54 |
| Item Group 2 | 542 |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Returnable | C |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E46453CSA CertifiedANSI C80.1-1994 |
| Trade Size | 2-1/2 in ; 63 mm |
| Type | Straight |
| UNSPSC | 39131707 |
| UPC 11 | 70450803089 |
| UPC 12 | 704508030896 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Pvc Coated |
| Material | Steel |
| Size | 2-1/2 in |
| Suitable For Use With | Threaded Conduit |