or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
T&B® 6302 Industrial Fitting Type A Non-Metallic Liquidtight Conduit Connector, 1/2 in Trade, Straight, Thermoplastic
Custom_Product_Images_Illustration
T&B® 6302 Industrial Fitting Type A Non-Metallic Liquidtight Conduit Connector, 1/2 in Trade, Straight, Thermoplastic
SKU182572
MFGR #6302
Your Cost: $36.5119/ea($3,651.19 / c)
T&B® Liquidtight Fittings for flexible conduits are suitable for a wide range of installations.Our Liquidtight fittings are designed to stand up to demanding wet and corrosive environments, including power generation, petrochemical, paper mills, food, beverage, pharmaceutical plants and anywhere high performance is required.
T&B® Liquidtight Fittings for flexible conduits are suitable for a wide range of installations.Our Liquidtight fittings are designed to stand up to demanding wet and corrosive environments, including power generation, petrochemical, paper mills, food, beverage, pharmaceutical plants and anywhere high performance is required.
Alternate Catalog Number 7TAD012480R0000 Application To provide a liquidtight; dust tight connection between flexible, non-metallic conduit and a box or an enclosure. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6302 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.07 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Item Group 1Y Item Group 2 1YE Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Returnable A Size 1/2 INCH Standard UL E23018 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E23018 Suitable For Use With Type A Liquidtight Flexible Non-Metallic Conduit Type Straight UNSPSC 39121420 UPC 11 78621006302 UPC 12 786210063027 Width 5.00 in Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NONSTOCK Brand T&B® (Thomas & Betts) Manufacturer Thomas & Betts Finish Electro-Plated Zinc Material Thermoplastic Trade Size 1/2 in To provide a liquidtight; dust tight connection between flexible, non-metallic conduit and a box or an enclosure. Tapered thread hub and furnished neoprene sealing O-ring provide a liquidtight, dust-tight seal to a box or enclosure 0.6 in L thread Captive sealing o-ring and tapered hub thread
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAD012480R0000 |
| Application | To provide a liquidtight; dust tight connection between flexible, non-metallic conduit and a box or an enclosure. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6302 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.07 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Item Group | 1Y |
| Item Group 2 | 1YE |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Returnable | A |
| Size | 1/2 INCH |
| Standard | UL E23018 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E23018 |
| Suitable For Use With | Type A Liquidtight Flexible Non-Metallic Conduit |
| Type | Straight |
| UNSPSC | 39121420 |
| UPC 11 | 78621006302 |
| UPC 12 | 786210063027 |
| Width | 5.00 in |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | T&B® (Thomas & Betts) |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Electro-Plated Zinc |
| Material | Thermoplastic |
| Trade Size | 1/2 in |
| To provide a liquidtight; dust tight connection between flexible, non-metallic conduit and a box or an enclosure. |
| Tapered thread hub and furnished neoprene sealing O-ring provide a liquidtight, dust-tight seal to a box or enclosure |
| 0.6 in L thread |
| Captive sealing o-ring and tapered hub thread |