or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
T&B® 5363 Industrial Fitting 53 Series Insulated Liquidtight Conduit Connector, 3/4 in Trade, Straight, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
T&B® 5363 Industrial Fitting 53 Series Insulated Liquidtight Conduit Connector, 3/4 in Trade, Straight, Steel
SKU228996
MFGR #5363
$/ea
T&B® Liquidtight Fittings for flexible conduits are suitable for a wide range of installations.Our Liquidtight fittings are designed to stand up to demanding wet and corrosive environments, including power generation, petrochemical, paper mills, food, beverage, pharmaceutical plants and anywhere high performance is required.
T&B® Liquidtight Fittings for flexible conduits are suitable for a wide range of installations.Our Liquidtight fittings are designed to stand up to demanding wet and corrosive environments, including power generation, petrochemical, paper mills, food, beverage, pharmaceutical plants and anywhere high performance is required.
Alternate Catalog Number 7TAD012260R0001 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 5363 Country of Origin US Currency USD Dimensions 1-5/8 in L x 1-11/16 in W EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.09 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 0.3200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900010 Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Item Group 1W Item Group 2 1WN Length 8.00 in Length [Metric] 20.3200 cm Returnable A Series 53 Series Size 3/4 INCH Standard UL E23018, CSA Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CSA Certified, UL File No. E23018 Suitable For Use With Liquidtight Flexible Metal Conduit Type Insulated Straight UNSPSC 39121420 UPC 11 78621005363 UPC 12 786210053639 Width 5.00 in Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NONSTOCK Brand T&B® (Thomas & Betts) Manufacturer Thomas & Betts Finish Zinc Plated Material Steel Trade Size 3/4 in Ability to install quickly with low torque effort To positively bond conduit to box or enclosure 1/4 in L thread
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAD012260R0001 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5363 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1-5/8 in L x 1-11/16 in W |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.09 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900010 |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Item Group | 1W |
| Item Group 2 | 1WN |
| Length | 8.00 in |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Returnable | A |
| Series | 53 Series |
| Size | 3/4 INCH |
| Standard | UL E23018, CSA |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CSA Certified, UL File No. E23018 |
| Suitable For Use With | Liquidtight Flexible Metal Conduit |
| Type | Insulated Straight |
| UNSPSC | 39121420 |
| UPC 11 | 78621005363 |
| UPC 12 | 786210053639 |
| Width | 5.00 in |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | T&B® (Thomas & Betts) |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Trade Size | 3/4 in |
| Ability to install quickly with low torque effort |
| To positively bond conduit to box or enclosure |
| 1/4 in L thread |