or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
T&B® (Thomas & Betts)
T&B® 5343-HT Industrial Fitting 53 Series Insulated Liquidtight Conduit Connector, 3/4 in Trade, 45 deg, Steel, Zinc Plated
Custom_Product_Images_Illustration
T&B® (Thomas & Betts)
T&B® 5343-HT Industrial Fitting 53 Series Insulated Liquidtight Conduit Connector, 3/4 in Trade, 45 deg, Steel, Zinc Plated
SKU392333
MFGR #5343-HT
Your Cost: $81.1465/ea($8,114.65 / c)
T&B® Liquidtight Fittings for flexible conduits are suitable for a wide range of installations. Our Liquidtight fittings are designed to stand up to demanding wet and corrosive environments, including power generation, petrochemical, paper mills, food, beverage, pharmaceutical plants and anywhere high performance is required.
T&B® Liquidtight Fittings for flexible conduits are suitable for a wide range of installations. Our Liquidtight fittings are designed to stand up to demanding wet and corrosive environments, including power generation, petrochemical, paper mills, food, beverage, pharmaceutical plants and anywhere high performance is required.
Alternate Catalog Number 7TAD012420R0069 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 5343-HT Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.06 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 0.4400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900030 Height 3.25 in Height [Metric] 8.2550 cm Item Group 1W Item Group 2 1WZ Length 6.25 in Length [Metric] 15.8750 cm Returnable A Size 3/4 INCH Standard E 23018 Standards UL 514B and RoHS Compliant Type Connectors-45 ° UNSPSC 39121420 UPC 11 78621091031 UPC 12 786210910314 Width 4.75 in Width [Metric] 12.0650 cm Stock Status NONSTOCK Brand T&B® (Thomas & Betts) Manufacturer Thomas & Betts Finish Zink Chromate Material Steel Trade Size 3/4 in Safe Edge ground cone provides superior bonding, stronger pullout, easy threading and conductor protection. Heat Curled Insulator molded inside body provides excellent wire protection and easier glide of conductors through and into the fitting. Where liquidtight flexible metal fittings are required in high temperature environments up to 150 deg C 9/16 in L thread
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAD012420R0069 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5343-HT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.06 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900030 |
| Height | 3.25 in |
| Height [Metric] | 8.2550 cm |
| Item Group | 1W |
| Item Group 2 | 1WZ |
| Length | 6.25 in |
| Length [Metric] | 15.8750 cm |
| Returnable | A |
| Size | 3/4 INCH |
| Standard | E 23018 |
| Standards | UL 514B and RoHS Compliant |
| Type | Connectors-45 ° |
| UNSPSC | 39121420 |
| UPC 11 | 78621091031 |
| UPC 12 | 786210910314 |
| Width | 4.75 in |
| Width [Metric] | 12.0650 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | T&B® (Thomas & Betts) |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | Zink Chromate |
| Material | Steel |
| Trade Size | 3/4 in |
| Safe Edge ground cone provides superior bonding, stronger pullout, easy threading and conductor protection. |
| Heat Curled Insulator molded inside body provides excellent wire protection and easier glide of conductors through and into the fitting. |
| Where liquidtight flexible metal fittings are required in high temperature environments up to 150 deg C |
| 9/16 in L thread |