or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
T&B® 2920 Industrial Fitting Ranger® Strain Relief Straight Connector, 1/2 in Trade, 1/8 to 3/8 in Cable Openings, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
T&B® 2920 Industrial Fitting Ranger® Strain Relief Straight Connector, 1/2 in Trade, 1/8 to 3/8 in Cable Openings, Steel
SKU35936
MFGR #2920
Your Cost: $12.2992/ea($1,229.92 / c)
The Ranger® Series Steel Liquidtight Connector takes twice the cable range of most ordinary strain relief connectors. T&B's Ranger Connectors enable you to reduce your inventory and save time with one connector that can do the work of two.
The Ranger® Series Steel Liquidtight Connector takes twice the cable range of most ordinary strain relief connectors. T&B's Ranger Connectors enable you to reduce your inventory and save time with one connector that can do the work of two.
Alternate Catalog Number 7TBD105170R0000 Application A Liquidtight Fitting to Secure Flexible Cord or Power Cable to a Box or Enclosure and Provide Strain Relief ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Type S/SO Catalog Number 2920 Color Metallic Conductor Range 0.125 to 0.375 Inch Connection Type Threaded Country of Origin CA Currency USD Dimensions 1-3/4 in L x 1-1/8 in W Environmental Conditions Ordinary, Wet, or Dry Locations EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Gross Weight per Pack Metric 1.59 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7907002000 Height 3.00 in Height [Metric] 7.6200 cm Item Group 10517 Item Group 2 105 Length 5.00 in Length [Metric] 12.7000 cm Replacement Catalog Number 2920-TB Returnable Y Series Ranger® Size 1/2 INCH Standard UL E13938, CSA 52391 Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL 514, E13938, CSA C22.2 No. 18, 52391, CSA File No. LR-589, CSA File No. LR-4484, ANSI C33.84, NFPA 70-1978 (ANSI) Type Strain Relief Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78621002920 UPC 12 786210029207 Width 4.50 in Width [Metric] 11.4300 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand T&B® (Thomas & Betts) Manufacturer Thomas & Betts Cable Openings 1/8 to 3/8 in Finish Zinc Plated Material Steel Trade Size 1/2 in A Liquidtight Fitting to Secure Flexible Cord or Power Cable to a Box or Enclosure and Provide Strain Relief Extended Range with Superior Strain Relief Extended range with superior strain relief Reduced overall size, fits into tighter spaces Gland nut designed to restrict cable bending Suitable for ordinary, wet or dry locations Suitable for use in hazardous locations where general purpose equipment is specifically permitted by NEC 501-4(b) 5/8 in L thread 9/16 in Dia throat
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TBD105170R0000 |
| Application | A Liquidtight Fitting to Secure Flexible Cord or Power Cable to a Box or Enclosure and Provide Strain Relief |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Type | S/SO |
| Catalog Number | 2920 |
| Color | Metallic |
| Conductor Range | 0.125 to 0.375 Inch |
| Connection Type | Threaded |
| Country of Origin | CA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1-3/4 in L x 1-1/8 in W |
| Environmental Conditions | Ordinary, Wet, or Dry Locations |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7907002000 |
| Height | 3.00 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Item Group | 10517 |
| Item Group 2 | 105 |
| Length | 5.00 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Replacement Catalog Number | 2920-TB |
| Returnable | Y |
| Series | Ranger® |
| Size | 1/2 INCH |
| Standard | UL E13938, CSA 52391 |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL 514, E13938, CSA C22.2 No. 18, 52391, CSA File No. LR-589, CSA File No. LR-4484, ANSI C33.84, NFPA 70-1978 (ANSI) |
| Type | Strain Relief Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78621002920 |
| UPC 12 | 786210029207 |
| Width | 4.50 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | T&B® (Thomas & Betts) |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Cable Openings | 1/8 to 3/8 in |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Trade Size | 1/2 in |
| A Liquidtight Fitting to Secure Flexible Cord or Power Cable to a Box or Enclosure and Provide Strain Relief |
| Extended Range with Superior Strain Relief |
| Extended range with superior strain relief |
| Reduced overall size, fits into tighter spaces |
| Gland nut designed to restrict cable bending |
| Suitable for ordinary, wet or dry locations |
| Suitable for use in hazardous locations where general purpose equipment is specifically permitted by NEC 501-4(b) |
| 5/8 in L thread |
| 9/16 in Dia throat |