or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
T&B® 2534 Industrial Fitting Ranger® Strain Relief Straight Cord Connector, 3/4 in Trade, 1/2 to 5/8 in Cable Openings
Custom_Product_Images_Illustration
T&B® 2534 Industrial Fitting Ranger® Strain Relief Straight Cord Connector, 3/4 in Trade, 1/2 to 5/8 in Cable Openings
SKU35916
MFGR #2534
Your Cost: $13.9551/ea($1,395.51 / c)
For over 100 years the T&B® brand has been recognized as the leading brand of electrical fittings. Industry standards such as Liquidtight® fittings, Erickson® couplings and many others are registered trade marks. The innovation continues with numerous products and features for both ordinary and hazardous locations.
For over 100 years the T&B® brand has been recognized as the leading brand of electrical fittings. Industry standards such as Liquidtight® fittings, Erickson® couplings and many others are registered trade marks. The innovation continues with numerous products and features for both ordinary and hazardous locations.
Alternate Catalog Number 7TBD105240R0010 Application Suitable for Use In Hazardous Locations Where General Purpose Equipment is Specifically Permitted by NEC 501-4(B). ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Type S/SO Catalog Number 2534 Color Metallic Conductor Range 0.500 to 0.625 Inch Connection Type Threaded Country of Origin CA Currency USD Dimensions 1-3/8 in Dia x 1-3/4 in L EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.03 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7907002000 Height 3.00 in Height [Metric] 7.6200 cm Item Group 3K Item Group 2 3KW Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Returnable A Series Ranger® Size 3/4 INCH Standard UL E13938, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514B File No. E13938CSA C22.2 No. 18.3ANSI NFPA 70-2008Coast Guard CG293 Temperature Rating 105 °C Type Strain Relief Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78621002534 UPC 12 786210025346 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand T&B® (Thomas & Betts) Manufacturer Thomas & Betts Cable Openings 1/2 to 5/8 in Finish Zinc Plated Material Die Cast Zinc Trade Size 3/4 in Suitable for Use In Hazardous Locations Where General Purpose Equipment is Specifically Permitted by NEC 501-4(B). Meets Coast Guard CG293 Neoprene bushing makes liquid tight installation, applies pressure against cable the full length of bushing 9/16 in L thread 13/16 in Dia throat S/SO/SV/ST/STD/SJ/SJO/SJT/SJTO/SVD cable
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TBD105240R0010 |
| Application | Suitable for Use In Hazardous Locations Where General Purpose Equipment is Specifically Permitted by NEC 501-4(B). |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Type | S/SO |
| Catalog Number | 2534 |
| Color | Metallic |
| Conductor Range | 0.500 to 0.625 Inch |
| Connection Type | Threaded |
| Country of Origin | CA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1-3/8 in Dia x 1-3/4 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.03 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7907002000 |
| Height | 3.00 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Item Group | 3K |
| Item Group 2 | 3KW |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Returnable | A |
| Series | Ranger® |
| Size | 3/4 INCH |
| Standard | UL E13938, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514B File No. E13938CSA C22.2 No. 18.3ANSI NFPA 70-2008Coast Guard CG293 |
| Temperature Rating | 105 °C |
| Type | Strain Relief Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78621002534 |
| UPC 12 | 786210025346 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | T&B® (Thomas & Betts) |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Cable Openings | 1/2 to 5/8 in |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Die Cast Zinc |
| Trade Size | 3/4 in |
| Suitable for Use In Hazardous Locations Where General Purpose Equipment is Specifically Permitted by NEC 501-4(B). |
| Meets Coast Guard CG293 |
| Neoprene bushing makes liquid tight installation, applies pressure against cable the full length of bushing |
| 9/16 in L thread |
| 13/16 in Dia throat |
| S/SO/SV/ST/STD/SJ/SJO/SJT/SJTO/SVD cable |