or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites VS1 Vandal/Weather Shield, 15 in L x 11-1/2 in W, For Use With AA Series Emergency Lighting, Polycarbonate
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites VS1 Vandal/Weather Shield, 15 in L x 11-1/2 in W, For Use With AA Series Emergency Lighting, Polycarbonate
SKU1370110
MFGR #VS1
Your Cost: $134.81/ea
Sure-Lites Vandal/Weather Shield, 15 in Length, 11-1/2 in Width, 26 in Depth, For Use With: AA Series Emergency Lighting, Polycarbonate
Sure-Lites Vandal/Weather Shield, 15 in Length, 11-1/2 in Width, 26 in Depth, For Use With: AA Series Emergency Lighting, Polycarbonate
Application Lighting Applications ARRA Compliant C Brand Cooper Lighting Solutions Buy American Compliant C Catalog Number VS1 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Vandal Resistant Gross Weight Per Pack 4.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405920000 Height 26.00 in Height [Metric] 66.0400 cm Lamp Type N/A Length 15.00 in Length [Metric] 38.1000 cm Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Polycarbonate Shape Rectangular Stock Status NONSTOCK Sub Brand Vandal and Weather Shield Type Accessories UNSPSC 39111908 UPC 11 66240145967 UPC 12 662401459674 Width 11.50 in Width [Metric] 29.2100 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | VS1 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Vandal Resistant |
| Gross Weight Per Pack | 4.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405920000 |
| Height | 26.00 in |
| Height [Metric] | 66.0400 cm |
| Lamp Type | N/A |
| Length | 15.00 in |
| Length [Metric] | 38.1000 cm |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Vandal and Weather Shield |
| Type | Accessories |
| UNSPSC | 39111908 |
| UPC 11 | 66240145967 |
| UPC 12 | 662401459674 |
| Width | 11.50 in |
| Width [Metric] | 29.2100 cm |