or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites SEL17 SEL Emergency Lighting, LED Lamp, 120/240/277 VAC, 2 Heads, Polycarbonate
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites SEL17 SEL Emergency Lighting, LED Lamp, 120/240/277 VAC, 2 Heads, Polycarbonate
SKU920056
MFGR #SEL17
$/ea
The Sure-Lites™ emergency light (SEL) series is designed to reduce egress system cost and maintenance as well as improve reliability. Key features include long life LED's, proprietary adjustable acculed optics and a nickel cadmium battery. The patent pending easy hang feature reduces installation time and cost. LED EM, White plastic Housing, NiCad battery, 17ft.
The Sure-Lites™ emergency light (SEL) series is designed to reduce egress system cost and maintenance as well as improve reliability. Key features include long life LED's, proprietary adjustable acculed optics and a nickel cadmium battery. The patent pending easy hang feature reduces installation time and cost. LED EM, White plastic Housing, NiCad battery, 17ft.
Amperage Rating N/A Application Lighting ARRA Compliant C Battery Nickel Cadmium Battery Runtime 90 Minutes Brand Cooper Lighting Solutions Buy American Compliant C Catalog Number SEL17 Color White Country of Origin CN Currency USD Dimensions 12.813 in L x 2.25 in W x 6 in H EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Light Fixture Wattage 0.78 W Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 1.3900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.64 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 6.00 in Height [Metric] 15.2400 cm Lamp Type LED Length 12.81 in Length [Metric] 32.5450 cm Lumens N/A Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Polycarbonate Mounting Ceiling/Wall Mount Mounting Type Ceiling Number of Heads 2 Number Of Lamps 2 Power Source Ni-Cd Battery Series SEL Size 12.813 IN Length 2.25 IN Width 6.0 IN Height Standard NFPA 101 Compliant;Damp Locations;NEC and CEC Compliant;OSHA Compliant;California Title 20;UL Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 924 for Damp LocationsNFPA 101NEC CompliantCEC CompliantOSHA ApprovedCalifornia Title 20 CompliantECCN:EAR99NLR Stock Status NONSTOCK Sub Brand SEL17 Series Type Emergency UNSPSC 39111709 UPC 11 08008372214 UPC 12 080083722143 Voltage Rating 120 to 277 V Wattage 0.78 W Width 2.25 in Width [Metric] 5.7150 cm Lighting Adjustable accuLED optics Adjustable accuLED optics Long life LED source Sealed Ni-Cd battery Patented EZ hang feature facilitates fast installation Intuitive catalog logic simplifies buying process Universal J-box mounting pattern and keyhole slots Injection molded, color stable, high impact thermoplastic
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | N/A |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Battery | Nickel Cadmium |
| Battery Runtime | 90 Minutes |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SEL17 |
| Color | White |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 12.813 in L x 2.25 in W x 6 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Fixture Wattage | 0.78 W |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 1.3900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.64 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 6.00 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 12.81 in |
| Length [Metric] | 32.5450 cm |
| Lumens | N/A |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting | Ceiling/Wall Mount |
| Mounting Type | Ceiling |
| Number of Heads | 2 |
| Number Of Lamps | 2 |
| Power Source | Ni-Cd Battery |
| Series | SEL |
| Size | 12.813 IN Length 2.25 IN Width 6.0 IN Height |
| Standard | NFPA 101 Compliant;Damp Locations;NEC and CEC Compliant;OSHA Compliant;California Title 20;UL Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 924 for Damp LocationsNFPA 101NEC CompliantCEC CompliantOSHA ApprovedCalifornia Title 20 CompliantECCN:EAR99NLR |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SEL17 Series |
| Type | Emergency |
| UNSPSC | 39111709 |
| UPC 11 | 08008372214 |
| UPC 12 | 080083722143 |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |
| Wattage | 0.78 W |
| Width | 2.25 in |
| Width [Metric] | 5.7150 cm |
| Lighting |
| Adjustable accuLED optics |
| Adjustable accuLED optics |
| Long life LED source |
| Sealed Ni-Cd battery |
| Patented EZ hang feature facilitates fast installation |
| Intuitive catalog logic simplifies buying process |
| Universal J-box mounting pattern and keyhole slots |
| Injection molded, color stable, high impact thermoplastic |