or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites PathLinx™ LEM2BK LEM Emergency Lighting, LED Lamp, 120 to 277 VAC, 2 Heads, Thermoplastic
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites PathLinx™ LEM2BK LEM Emergency Lighting, LED Lamp, 120 to 277 VAC, 2 Heads, Thermoplastic
SKUPDW~11425317
MFGR #LEM2BK
$/ea
Sure-Lites PathLinx™ Emergency Lighting, Series: LEM, 120 to 277 VAC, 0.92/1.02 W Fixture, 0.004 A, 60 Hz Frequency, LED Lamp, 2 Heads, Battery Power Source, Surface Mounting, 6-1/2 in L x 6-3/4 in W x 1-3/4 in H, Thermoplastic, Black
Sure-Lites PathLinx™ Emergency Lighting, Series: LEM, 120 to 277 VAC, 0.92/1.02 W Fixture, 0.004 A, 60 Hz Frequency, LED Lamp, 2 Heads, Battery Power Source, Surface Mounting, 6-1/2 in L x 6-3/4 in W x 1-3/4 in H, Thermoplastic, Black
Amperage Rating 0.146A/0.138A Application Wall Mount Applications ARRA Compliant C Battery Nickel Cadmium Buy American Compliant C Catalog Number LEM2BK Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency LED Gross Weight Per Pack 2.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.91 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405406000 Height 1.75 in Height [Metric] 4.445000000 cm Length 6.50 in Length [Metric] 16.510000000 cm Lumens N/A Mounting Surface Mount Number Of Lamps 2 Size 6.5 IN Length 6.75 IN Width 1.75 IN Height Sub Brand PathLinx Emergency Light Type Emergency UNSPSC 39111709 UPC 11 08008363756 UPC 12 080083637560 Wattage 0.92W/1.02W Width 6.75 in Width [Metric] 17.145000000 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Material Thermoplastic Voltage Rating 120/277 V Wall Mount Applications LED Emergency Light Acculed optic expanded spacings EZ click RJ45 connection Sealed nickel cadmium battery Expanded remote capability Damp location listed 4.8 VAC battery back-up Remote capability
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.146A/0.138A |
| Application | Wall Mount Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Battery | Nickel Cadmium |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LEM2BK |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency LED |
| Gross Weight Per Pack | 2.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.91 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405406000 |
| Height | 1.75 in |
| Height [Metric] | 4.445000000 cm |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.510000000 cm |
| Lumens | N/A |
| Mounting | Surface Mount |
| Number Of Lamps | 2 |
| Size | 6.5 IN Length 6.75 IN Width 1.75 IN Height |
| Sub Brand | PathLinx Emergency Light |
| Type | Emergency |
| UNSPSC | 39111709 |
| UPC 11 | 08008363756 |
| UPC 12 | 080083637560 |
| Wattage | 0.92W/1.02W |
| Width | 6.75 in |
| Width [Metric] | 17.145000000 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Material | Thermoplastic |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Wall Mount Applications |
| LED Emergency Light |
| Acculed optic expanded spacings |
| EZ click RJ45 connection |
| Sealed nickel cadmium battery |
| Expanded remote capability |
| Damp location listed |
| 4.8 VAC battery back-up |
| Remote capability |