or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites LPXC25 LPXC Self-Diagnostic Remote Capacity Exit and Combination Light, LED Lamp, 3.2 W Fixture, 120/277 VAC, White Housing, EX
Sure-Lites LPXC25 LPXC Self-Diagnostic Remote Capacity Exit and Combination Light, LED Lamp, 3.2 W Fixture, 120/277 VAC, White Housing, EX
SKU1177859
MFGR #LPXC25
$/ea
Sure-Lites Exit and Combination Light, Self-Diagnostic Remote Capacity, Series: LPXC, 120/277 VAC, 3.2 W Fixture, 0.012 A, LED Lamp, 2 Heads, Legend: EXIT, Red Legend, Surface Mounting, Ni-Cd Battery Power Source, Polycarbonate Housing Material, White Housing Finish, 21.75 in L x 2.938 in W x 8 in H
Sure-Lites Exit and Combination Light, Self-Diagnostic Remote Capacity, Series: LPXC, 120/277 VAC, 3.2 W Fixture, 0.012 A, LED Lamp, 2 Heads, Legend: EXIT, Red Legend, Surface Mounting, Ni-Cd Battery Power Source, Polycarbonate Housing Material, White Housing Finish, 21.75 in L x 2.938 in W x 8 in H
Amperage Rating .012 (at 277V) Application Lighting Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number LPXC25 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Light Gross Weight Per Pack 4.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.84 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405616000 Height 8.00 in Height [Metric] 20.3200 cm Length 21.75 in Length [Metric] 55.2450 cm Lumens 200 lm Mounting Surface Mount Size 21.75 IN Length 2.938 IN Width 8.0 IN Height Standard UL Listed - Damp Location;NEC;OSHA Compliant Sub Brand LPXC Series Type Exit Signs UNSPSC 39111708 UPC 11 08008377092 UPC 12 080083770922 Wattage 3.2 W at 277 V W Width 2.94 in Width [Metric] 7.4625 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120/277 V Lighting Applications LED source with up to 50 feet of egress coverage LED source with up to 50 ft of egress coverage Self-diagnostic Remote capacity options EZ key external battery disconnect 0.012 A at 277 VAC amperage rating 3.2 W at 277 VAC fixture wattage
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | .012 (at 277V) |
| Application | Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LPXC25 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Gross Weight Per Pack | 4.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.84 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405616000 |
| Height | 8.00 in |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Length | 21.75 in |
| Length [Metric] | 55.2450 cm |
| Lumens | 200 lm |
| Mounting | Surface Mount |
| Size | 21.75 IN Length 2.938 IN Width 8.0 IN Height |
| Standard | UL Listed - Damp Location;NEC;OSHA Compliant |
| Sub Brand | LPXC Series |
| Type | Exit Signs |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008377092 |
| UPC 12 | 080083770922 |
| Wattage | 3.2 W at 277 V W |
| Width | 2.94 in |
| Width [Metric] | 7.4625 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Lighting Applications |
| LED source with up to 50 feet of egress coverage |
| LED source with up to 50 ft of egress coverage |
| Self-diagnostic |
| Remote capacity options |
| EZ key external battery disconnect |
| 0.012 A at 277 VAC amperage rating |
| 3.2 W at 277 VAC fixture wattage |