or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites LPX6 LED, White Housing, Universal Face, Red and Green Letters, AC Only
Sure-Lites LPX6 LED, White Housing, Universal Face, Red and Green Letters, AC Only
SKU583491
MFGR #LPX6
Your Cost: $83.37/ea
Sure-Lites LPX6 LED, White Housing, Universal Face, Red and Green Letters, AC Only
Sure-Lites LPX6 LED, White Housing, Universal Face, Red and Green Letters, AC Only
Application Lighting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number LPX6 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight per Pack Metric 1.45 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.00 in Height [Metric] 7.6200 cm Length 14.00 in Length [Metric] 35.5600 cm Material Polycarbonate Type Exit Signs UNSPSC 39111708 UPC 11 08008353274 UPC 12 080083532742 Width 8.00 in Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Amperage Rating 70m A Fixture Type Exit Light Harmonization Tariff Schedule Code 9405606000 Lamp Type LED Mounting Surface Mount Number Of Lamps 1 Standard UL924 Listed; Damp Location Sub Brand LPX Series Voltage Rating 120 to 277 V
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LPX6 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.00 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Length | 14.00 in |
| Length [Metric] | 35.5600 cm |
| Material | Polycarbonate |
| Type | Exit Signs |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008353274 |
| UPC 12 | 080083532742 |
| Width | 8.00 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Amperage Rating | 70m A |
| Fixture Type | Exit Light |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405606000 |
| Lamp Type | LED |
| Mounting | Surface Mount |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | UL924 Listed; Damp Location |
| Sub Brand | LPX Series |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |